INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  „SFERTURI”

FOTO Turul „sferturilor” Europa League: Sevilla, revenire magnifică pe terenul lui Manchester United. Juventus, încă un pas spre trofeu!

Manchester United - Sevilla / Sursă foto: Guliver/Getty Images +20   FOTO
Manchester United - Sevilla / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de - Publicat joi, 13 aprilie 2023 23:56 / Actualizat vineri, 14 aprilie 2023 10:32

„Sferturile” Europa League au produs surprize importante: Manchester United a remizat cu Sevilla, 2-2, după ce a condus cu 2-0, și tremură pentru calificare, în timp ce Leverkusen s-a încurcat pe teren propriu cu belgienii de la Royale Union Saint-Gilloise (1-1). Juventus a obținut o victorie extrem de importantă (1-0 cu Sporting), în timp ce Roma lui Mourinho a clacat la Rotterdam (0-1).

• Meciurile retur sunt programate peste o săptămână, joi, 20 aprilie

Seara a început cu înfrângerea suferită de AS Roma pe terenul lui Feyenoord, liderul campionatului olandez. Batavii au suferit în fața italienilor, care au ratat un penalty în minutul 43, prin Pellegrini. A fost mometul psihologic al meciului.

Până la urmă, gruparea din Rotterdam a dat lovitura la opt minute după pauză, când Wieffer a înscris după assist-ul lui Idrissi. Calificarea se decide peste o săptămână, pe Olimpico, cu Mourinho flămând după un nou trofeu european, după izbânda din Conference, din 2022.

Feyenoord - AS Roma / Sursă foto: Guliver/Getty Images
+16 FOTO

FINAL » Feyenoord - Roma 1-0

Feyenoord: Bijlow – Geetruida, Trauner, Hancko, Hartman – Wieffer, Kokcu – Jahanbakhsh, Szymanski, Idriss - Gimenez
Antrenor: Arne Slot

AS Roma: Rui Patricio – Zalewski, Mancini, Smalling, Roger, Spinazzola – Cristante, Matic – Dybala, Pellegrini, Abraham
Antrenor: Jose Mourinho

FINAL » Manchester United - Sevilla 2-2

• Au marcat: Sabitezer '15, '21 / J. Navas  '85, a.g. Maguire '90+3
  • Statistici

În capul de afiș al serii, Manchester United s-a revăzut cu o echipă din Andaluzia, după ce o eliminase anterior și pe Betis Sevilla. „Diavolii” au început excelent, iar dubla lui Sabitzer din minutele 14 și 21 părea că a rezolvat în bună măsură soarta calificării.

Spaniolii n-au fost de acord și au produs o revenire de excepție într-un final în care i-a băgat în depresie pe fanii lui United! „Veteranul” de 37 de ani Jesus Navas a provocat autogolul lui Malacia din minutul 85, pentru ca Maguire să reducă la tăcere „Teatrul Viselor” cu un alt autogol, venit în al treilea minut al prelungirilor. Ce iureș va fi în returul de pe Ramón Sánchez Pizjuán!

+16 FOTO

Echipe de start:

Manchester United: De Gea - Bissaka, Varane, Martinez, Malacia - Casemiro, Sabitzer - Antony, Fernandes, Sancho - Martial
Antrenor: Erik ten Hag

Sevilla: Bono - Montiel, Kouassi, Marcao, Acuna - Fernando, Gudelk - Ocampos, Rakitic, Torres - Lamela
Antrenor: Jose Luis Mendilibar

Stadion: Old Trafford
Arbitru: Felix Zwayer

FINAL » Juventus - Sporting 1-0

Conștientă că Europa League e calea sigură spre cupele europene după depunctarea de 15 puncte din Serie A, Juventus a mai făcut un pas spre trofeu. După ce a trecut de Nantes și Freiburg, doi adversari din campionate puternice, „Bătrâna Doamnă” a doborât-o și pe Sporting Lisabona și a devenit favorită la calificare înaintea returului de pe terenul lusitanilor.

Italienii s-au impus cu 1-0, prin golul lui Gatti din minutul 73, iar trupa lui Allegri e la 90 de minute de semifinale.

Juventus - Sporting / Sursă foto: Guliver/Getty Images
+16 FOTO

Echipele de start:

Juventus: Szczesny - Gatti, Bremer, Danilo - Cuadrado, Locatelli, Rabiot, Kostic - Di Maria, Milik, Chiesa
Antrenor: Massimiliano Allegri

Sporting: Adan - St. Juste, Inacuo, Coates - Esagio, Morita, Gonclaves, Santos - Edward, Chermiti, Trincao
Antrenor: Ruben Amorim

Stadion: Allianz
Arbitru: Halil Umut Meler

FINAL » Leverkusen - Saint-Gilloise 1-1

O altă surpriză s-a produs în Germania. Din postura de favorită certă, Leverkusen a obținut doar un egal în fața belgienilor de la Royale Union Saint-Gilloise. „Aspirinele” n-au avut cea mai convingătoare prestație în fața propriilor fani, smulgând egalul abia în minutul 83, la reușita salvatoare semnată de Wirtz.

Leverkusen - Saint-Gilloise /  / Sursă foto: Guliver/Getty Images
+16 FOTO

Leverkusen: Hradecky - Tah, Tapsoba, Hincapie, Bakker - Frimpong, Palacios, Andrich - Diaby, Wirtz, Adli
Antrenor: Xabi Alonso

Saint-Gilloise: Moris - Nieuwkoop, Kandouss, Burgess, Van Der Heyden - Lynen, Lazare Amani, Lapoussin - Vertessen, Teuma, Boniface
Antrenor: Karel Geraerts

Stadion: BayArena
Arbitru: Ivan Kruzliak