INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  FINAL 8

EUROPA LEAGUE. Shakhtar - Basel 4-1 și Wolves - Sevilla 0-1 » Dueluri tari în semifinalele competiției!

Lucas Ocampos a adus victoria Sevillei cu Wolves // foto: Guliver/gettyimages +24   FOTO
Lucas Ocampos a adus victoria Sevillei cu Wolves // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat marti, 11 august 2020 07:00 / Actualizat miercuri, 12 august 2020 00:19

Shakhtar Donetsk și Sevilla s-au calificat în semifinalele Europa League. Ucrainenii s-au impus categoric cu FC Basel, scor 4-1, în timp ce Sevilla a trecut la limită de Wolves, 1-0.

• În semifinale, Sevilla se va duela cu Manchester United duminică (16 august), în timp ce Shakthar o va înfrunta pe Inter luni (17 august);
  • Precum în Liga Campionilor, meciurile din sferturi, semifinale și finala sunt sub formă de turneu-blitz, care va avea loc în Germania;
  • Semifinalele se vor disputa într-o singură manșă.

Shakhtar - Basel 4-1

Ucrainenii au obținut calificarea în careul de ași al competiției după o prestație solidă. Shakhtar nu i-a dat nicio șansă lui Basel, dominând categoric întâlnirea de pe Veltins Arena din Gelsenkirchen.

Scorul a fost deschis imediat după fluierul de start. Junior Moraes a punctat în minutul 2, cu capul, după un corner executat de Marlos. Atacantul lui Shakthar a fost ajutat de ieșirea eronată a lui Nikolic, portarul elvețienilor. Echipa lui Luis Castro și-a dublat avantajul doar 20 de minute mai târziu, prin Taison, după un contraatac furtunos.

Shakhtar a mai trecut de câteva ori pe lângă gol, însă scorul a rămas neschimbat până la pauză. Alan Patrick a dus scorul la 3-0 în repriza secundă, înscriind de la punctul cu var după un penalty controversat obținut de Taison. Golul patru a venit în minutul 88, Dodo șutând la colțul lung din interiorul careului de 16 metri, după o cursă de efect a lui Tete, însă Basel a închis tabela, în minutele de prelungire, prin Van Wolfswinkel.

1 trofeua câștigat Shakhtar în Europa League: în sezonul 2008/2009, sub comanda lui Mircea Lucescu, pe vremea când competiția era intitulată „Cupa UEFA”

+20 FOTO

Shakhtar - Basel, echipe de start

Shakhtar: Pyatov - Dodo, Kryvtsov, Bondar, Matviienko - Antonio, Stepanenko - Marlos, Alan Patrick, Taison - Moraes
Rezerve: Bolbat, Tete, Cipriano, Vitao, Maycon, Dentinho, Fernando, Konoplyanka, Kovalenko, Pikhalyonok, Solomon, Trubin
Antrenor: Luis Castro

Basel: Nikolic - Widmer, Alderete, van der Werff, Petretta - Xhaka, Campo, Frei - Stocker, Arthur, Pululu
Rezerve: Ademi, Bunjaku, De Mol, Isufi, Lurvink, Marchand, Pukaj, Riveros, Ramires, Tushi, van Wolfswinkel, Vishi
Antrenor: Marcel Koller

Wolves - Sevilla 0-1

Sevilla s-a calificat în semifinalele Europa League după un meci spectaculos cu Wolves. Englezii au fost aproape de a deschide scorul în startul partidei. Adama Traore a fost faultat în careu de către Diego Carlos după o cursă senzațională, de peste 50 de metri, însă Raul Jimenez a ratat penalty-ul. Bono a parat! Sevilla a dominat posesia în prima parte, însă steril, nereușind să își creeze ocazii de gol.

După pauză, spaniolii au intrat mai montați și au căutat golul pe perioada întregii părți. Încăpățânarea trupei lui Lopetegui a fost răsplătită abia pe final. Lucas Ocampos a adus victoria andaluzilor în minutul 88, când a marcat cu capul după o centrare venită de la Ever Banega! Wolves nu a avut replică până la final și părăsește competiția în faza sferturilor.

5 trofeeEuropa League are Sevilla în palmares, fiind cea mai galonată echipă a competiției. Primele două, câștigate succesiv între 2005 și 2007, celelalte cucerite între 2013 și 2016