INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  ST. ETIENNE - ASA 1-2 (4-2 LA GENERAL)

St. Etienne - ASA 1-2 » Mureșenii părăsesc Europa League cu fruntea sus

Articol de GSP - Publicat joi, 06 august 2015 22:55

ASA a cîștigat în Franța, 2-1, dar St. Etienne se califică în play-off-ul Europa League, după a cîștigat în tur cu 3-0.

ASA a avut o evoluție excelentă, profintînd de faptul că nu are nimic de pierdut. Mureșenii au avut mai multe ocazii în prima repriză și au creat de multe ori pericol la poarta lui Ruffier.

Primul gol al meciului a fost marcat de Luis Pedro în minutul 39, după o fază spectaculoasă. Axente a preluat superb la marginea careului, din întoarcere, dar a fost blocat de un adversar. Mingea a ajuns la Luis Pedro, care a marcat cu un șut din șase metri.

În a doua repriză, tot ASA a fost mai periculoasă și în minutul 62 fundașul Ivan Gonzalez a marcat cu o lovitură de cap din șase metri, iar șansele mureșenilor de a trimite meciul în prelungiri erau tot mai mari.

Speranțele celor de la ASA s-au risipit în minutul 71, cînd același Ivan Gonzalez a deviat mingea în propriepoartă.

În ultimele 20 de minute, elevii lui Vasile Miriuță nu au mai avut puterea de a pune pericol la poarta lui Ruffier, iar francezii s-au mulțumit cu menținerea scorului.

Schimbare la St.Etienne: Diamonde este înlocuit de Lamoine
min 62: GOOL ASA! Ivan Gonzales marchează cu o lovitură de cap din șase metri, după o centrare perfectă a lui Jurado! Scorul la general este 3-2
min 45: Pauză
min 39: GOOL ASA! Axente preia perfect în careu, este blocat de un adversar, iar mingea ajunge la Pedro, care înscrie cu un șut din șapte metri