INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  STEAUA - SCHALKE, AZI, 22:05, PROTV ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Steaua are probleme cu nemţii » Singura victorie acum 54 de ani!

Cea mai recentă
confruntare cu
nemții, “dubla” cu
Bayern, 0-1 și 0-3,
de acum 3 ani
Cea mai recentă confruntare cu nemții, “dubla” cu Bayern, 0-1 și 0-3, de acum 3 ani

Articol de - Publicat joi, 15 septembrie 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 14 septembrie 2011 23:44

Palmaresul Stelei împotriva nemţilor în Europa e dezastruos. În 12 partide a reuşit un singur succes, pe vremea cînd echipa se numea Casa Centrală a Armatei


Meciul de diseară cu Schalke va fi al 13-lea duel al Stelei cu o formaţie din Germania în istoria de peste 60 de ani a clubului. Precedentele au fost un coşmar pentru roş-albaştri, care n-au cîştigat decît un singur joc, 3-1 împotriva Borussiei Dortmund, acum aproape 54 pe ani. Mai precis, în decembrie 1957, cînd în faţa a 60.000 de spectatori, Tătaru, Gheorghe Constantin şi Ion Alecsandrescu învingeau campioana RFG. De atunci, în 10 meciuri consecutive, Steaua a pierdut de nu mai puţin de 6 ori. O singură dată s-a calificat mai departe, în 2005-2006, cînd a mers în primăvara Cupei UEFA, trecînd de faza grupelor împreună cu Hertha Berlin.

1957, Cupa Campionilor
Borussia Dortmund - CCA 4-2
CCA - Borussia Dortmund 3-1
Borussia Dortmund - CCA 3-1

1971-1972, Cupa Cupelor
Steaua - Bayern Munchen 1-1
Bayern Munchen - Steaua 0-0

1995-1996, Cupa Campionilor, grupe
Borussia Dortmund - Steaua 1-0
Steaua - Borussia Dortmund 0-0

1996-1997, Cupa Campionilor, grupe
Steaua - Borussia Dortmund 0-3
Borussia Dortmund - Steaua 5-3

2005-2006, Cupa UEFA, grupe
Hertha Berlin - Steaua 0-0

2008-2009, Champions League, grupe
Steaua - Bayern Munchen 0-1
Bayern Munchen - Steaua 3-0


3 antrenori ai Stelei au reuşit să nu piardă un meci în faţa echipelor din Germania în ultimii 30 de ani: Valentin Stănescu, Dumitru Dumitriu şi Oleg Protasov

STEAUA - SCHALKE
Stadion "Dr. Constantin Rădulescu", azi, 22:05, Protv şi liveTEXT pe GSP.RO
Steaua: Tătăruşanu - Emeghara, Galamaz, Geraldo, Latovlevici - Bourceanu - Tatu, Prepeliţă, Brandan, Cr. Tănase - M. Costea
Rezerve: Stanca, Iliev, Gardoş, Fl. Costea, Martinovici, Rusescu, Bicfalvi, Nikolici
Antrenor Ronny Levy

Schalke: Fahrmann - Hoger, Howedes, Matip, Fuchs - Papadopoulos, Holtby - Farfan, Raul, Draxler - Huntelaar
Rezerve: Unnerstall, Sarpei, Marica, Baumjohann, Jurado, Metzelder, Uchida
Antrenor Ralf Rangnick

Citește și:
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Meciul Franța – Irak, întrerupt din cauza unei regule americane stricte!
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Meciul Franța – Irak, întrerupt din cauza unei regule americane stricte!
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Special
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (5)
aureliano08
aureliano08  •  15 Septembrie 2011, 12:35

pai asta e steaua in europa. de italieni nu spuneti nimic, de englezi la fel. uitati-va la palmaresul cu echipele din tarile astea

botizan
botizan  •  15 Septembrie 2011, 10:21
Postat de forumeer pe 15 Septembrie 2011, 05:59

Greu cu nemtalaii, intr-adevar. Imi amintesc perfect meciul cu Hertha Berlin de acum 6 ani, era din campania cu semifinala Cupei UEFA cand in faza grupelor am batut Lens, Halmstad si am remizat cu Sampdoria si Hertha(0 goluri primite daca-mi amintesc bine). Saracii nemti nu mai stiau cum sa iasa din propriul careu chiar la ei pe Olympiastadion!! Dar acum cu Schalke e infinit mai greu, noi suntem slabi, iar ei au fost sezonul trecut semifinalisti in UCL........

Hertha era atunci la retrogradare , cred ca a si retrogradat in anul ala , chiar Steaua terbuia sa castige atunci , de fapt tot parcursul Stelei a fost cu echipe slabe , iar cele cu nume ( Betis , Lens ) erau undeva la retrogradare sau in preajma ei , in anul ala echipele tari erau pe tabloul celor de la Sevilla care le-a si eliminat

ockiu
ockiu  •  15 Septembrie 2011, 08:55

"Singura victorie acum 54 de ani!" - si o sa mai treaca inca pe-atat pana se va intampla din nou.

Vezi toate comentariile (5)
Comentează