INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  ŢSKA - STEAUA, DE LA ORA 20.30, ÎN DIRECT PE PROTV ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Steaua merge pentru a opta oară în grupe după 1-1 la Sofia

Nicoliţă l-a luat în primire pe Zicu încă din startul partidei +14   FOTO
Nicoliţă l-a luat în primire pe Zicu încă din startul partidei

Articol de GSP - Publicat joi, 25 august 2011 00:00 / Actualizat joi, 25 august 2011 22:20

După 1-1 la Sofia, Steaua merge pentru a opta oară în grupele unei competiţii europene după ce a deschis balul în 2004, tot cu o calificare în dauna bulgarilor de la ŢSKA Sofia.

Steliştii au deschis scorul în minutul 73, prin Cristă Tănase, după o superbă acţiune proprie plecată de la o pasă genială a argentinianului Pablo Brandan. ŢSKA a egalat zece minute mai tîrziu, prin Michel Platini.

După primele 45 de minute, ŢSKA Sofia şi Steaua se aflau la egalitate, scor 0-0. A fost o repriză echilibrată, cu ocazii de ambele părţi. Steaua a scăpat cu faţa curată la utlima fază a primei reprize, atunci cînd Zicu a trimis din foarfecă de la 9 metri puţin peste poarta lui Tătăruşanu.

O parte din galeria Stelei a fost evacuată în repriza secundă după ce fanii au aruncat cu torţe în jandarmi. După o întrerupere de două minute, jocul a fost reluat, iar la staţia de amplificare s-a anunţat în limba română că jocul va fi oprit dacă astfel de manifestări vor continua. Un român a fost aretsta în urma incidentelor. Întreg stadionul a scandat "Ţiganii! Ţiganii!"

UPDATE 20:05 // 30.000 de suporteri bulgari sînt acum în tribune, românii fiind în număr de 300.

UPDATE 19:50 // 6.000 de spectatori sînt prezenţi pe stadionul "Vasil Levski" din Sofia. Suporterii bulgari au explodat de furie în momentul în care Ciprian Tătăruşanu a ieşit la încălzire, înjurîndu-l şi huiduindu-l copios pe portarul Stelei.

Fanii bulgari au luat în colimator fiecare jucător stelist, cel mai şifonat ieşind Bănel Nicoliţă. Doar Iliev, fost jucător al lui ŢSKA, a scăpat de furia bulgarilor. Steaua are 200 de suporteri pe stadion.

UPDATE 18:50 // Steliştii, toţi îmbrăcaţi la costum, au ajuns la stadion. Steaua îşi va apăra în Bulgaria avantajul de 2-0, în returul cu ŢSKA Sofia din play-off-ul Europa League. ŢSKA Sofia - Steaua se va juca de la 20:30, pe Pro TV şi liveTEXT pe GSP.ro

Steliştii sînt siguri că nu mai pot pierde calificarea, după victoria cu 2-0 din tur.

Ronny Levy nu are nici un fundaş dreapta de meserie pentru meciul cu ŢSKA, Gabi Matei şi Martinovici fiind accidentaţi.

De partea cealaltă, Milen Radukanov poate trimite echipa ideală contra Stelei. Antrenorul bulgarilor e încrezător că echipa sa poate întoarce rezultatul din tur cu ajutorul suporterilor:

"Nu ne e frică de nimic. Vreau stadionul plin, că echipa e deja pregătită s-o bată pe Steaua".

Echipe de start:
ŢSKA Sofia: M’bolhi - Bandalovsk, Haliovici, Stoianov, Ademar - Delev, Galcev, Iancev, Nelson - Platini, Zicu
Rezerve: Karadjov, Vidanov, Trifoniov, Kostov, Petrov, Decev, Zivec
Antrenor: Milen Radukanov

Steaua: Tătăruşanu - Nicoliţă, Galamaz, Iliev, Latovlevici - Prepeliţă, Bourceanu, Brandan - Tatu, M.