EUROPA LEAGUE    •   GRUPE

Surpriză uriașă în Europa League! AC Milan ELIMINATĂ după o înfrângere rușinoasă în Grecia » Toate echipele calificate

Joi, 13 Decembrie 2018

Joi seară s-au stabilit cele 24 de formații care vor merge în ”șaisprezecimile” Europa League. Marea surpriză a fost eliminarea lui AC Milan, care a ratat calificarea la golaveraj!

  • Tragerea la sorți a ”șaisprezecimilor” Europa League va avea loc luni, de la ora 14:00, liveTEXT pe GSP.RO;
  • Formațiile clasate pe primul loc vor fi în urna capilor de serie, locurile doi vor fi în urna a doua;
  • Benfica, Inter, Napoli, Valencia, Brugge, Galatasaray, Șahtior și Plzen, locurile 3 din UCL, vor intra și ele la tragere, primele 4 urmând să fie capi de serie.

Românii nu au avut o seară prea plăcută. PAOK-ul lui Răzvan Lucescu și Alin Toșca a încheiat grupa L pe ultimul loc, cedând și în ultima rundă, 1-3 cu BATE. Ludogoreț, deja eliminată i-a lăsat în afara lotului pe Moți și Grigore, în timp ce Keșeru a intrat pe final.

Slavia Praga, unde Băluță a intrat doar în prelungiri în victoria cu Zenit, 2-0, s-a calificat de pe locul 2 dintr-o grupă din care au mai făcut parte Bordeaux și Copenhaga. 

Cu Andrei Ivan titular, Rapid Viena s-a calificat de pe locul doi din grupa G, după victoria cu 1-0 în fața lui Rangers. Ștefan Radu n-a fost convocat la Lazio, formație calificată de două etape în ”șaisprezecimi”. Iar Răzvan Marin a încheiat doar pe 3 cu Standard într-o grupă cu Sevilla, Krasnodar și Akhisar.

 

Grupa A

  1. Leverkusen 13p
  2. Zurich 10p
  3. AEK Larnaca 5p
  4. Ludogoreț 4p

AEK Larnaca - Bayer Leverkusen 1-5
Au marcat: Catala '26 / Kohr '28, '68, Alario '42 (pen.), '86, Paulinho '78

Ludogoreț - FC Zurich 1-1
A marcat: Swierczok '45+1 / Odey '21

 

Grupa B

  1. Salzburg 18p
  2. Celtic 9p
  3. Leipzig 7p
  4. Rosenborg 1p

Celtic - RB Salzburg 1-2
Au marcat: Ntcham '90+5 / Dabbur '67, Lainer '78

RB Leipzig - Rosenborg 1-1
Au marcat: M. Cunha '48 / Reginiussen '86

 

Grupa C

  1. Zenit 11p
  2. Slavia 10p
  3. Bordeaux 7p
  4. Copenhaga 5p

Slavia Praga - Zenit Sankt Petersburg 2-0
A marcat: Zmrhal '32, Stoch '41

FC Copenhaga - Bordeaux 0-1
A marcat: Briand '74

 

Grupa D

  1. Dinamo Zagreb 14p
  2. Fenerbahce 8p
  3. Trnava 7p
  4. Anderlecht 3p

Dinamo Zagreb - Anderlecht 0-0

Spartak Trnava - Fenerbahce 1-0
A marcat: Yilmaz '41

 

Grupa E

  1. Arsenal 16p
  2. Sporting 13p
  3. Vorskla 3p
  4. Qarabag 3p

Arsenal - Qarabag 1-0
A marcat: Lacazette '17

Sporting Lisabona - Vorskla Poltava 3-0
Au marcat: Montero '17, Luis '35, Dallku '44 (autogol)

 

Grupa F

  1. Betis 12p
  2. Olympiakos 10p
  3. AC Milan 10p
  4. Dudelange 1p

*Olympiakos s-a calificat mai departe grație golaverajului mai bun, 11-6 față de 12-9, Olympiakos și AC Milan câștigând câte o partidă cu același scor, 3-1, în meciurile directe

Dudelange - Betis Sevilla 0-0

Olympiakos Pireu - AC Milan 3-1
Au marcat: Cisse '60, Zapata '70 (autogol), Fortounis (pen.) '80 / Zapata '72

 

Grupa G

  1. Villarreal 10p
  2. Rapid Viena 10p
  3. Rangers 6p
  4. Sparatk 5p

*Villarreal a terminat pe primul loc fiind avantajată de meciurile directe cu Rapid Viena, 5-0 și 0-0

Villarreal - Spartak Moscova 2-0
Au marcat: Chukwueze '11, Ekambi '48

Rapid Viena - Rangers 1-0
A marcat: Ljubicic '84

 

Grupa H

  1. Frankfurt 18p
  2. Lazio 9p
  3. Apollon 7p
  4. Marseille 1p

Lazio - Eintracht Frankfurt 1-2
Au marcat: J. Correa '56 / Gacinovic '65, Haller '71

Olympique Marseille - Apollon Limassol 1-3
Au marcat: Thauvin '10 / A. Maglica '7, '30, Stylianou '56

 

Grupa I

  1. Genk 11p
  2. Malmo 9p
  3. Beșiktaș 7p
  4. Sarpsborg 5p

Genk - Sarpsborg 4-0
Au marcat: Gano '3, Paintsil '5, Berge '64, Aidoo '67

Beșiktaș - Malmo 0-1
A marcat: Antonsson '51

 

Grupa J

  1. Sevilla 12p
  2. Krasnodar 12p
  3. Standard 10p
  4. Akhisar 1p

*Sevilla a terminat pe primul loc având avantajul meciurilor directe cu Krasnodar, 3-0 și 1-2

FC Sevilla - Krasnodar 3-0
Au marcat: Ben Yedder '5, '10, E. Banega '49 p. 

Akhisarspor - Standard Liege 0-0

 

Grupa K

  1. Dinamo Kiev 11p
  2. Rennes 9p
  3. Astana 8p
  4. Jablonec 5p

Dinamo Kiev - Jablonec 0-1
A marcat: Dolezal '10

Rennes - FC Astana 2-0
A marcat: I. Sarr '69 p., '73

 

Grupa L

  1. Chelsea 16p
  2. BATE 9p
  3. MOL Vidi 7p
  4. PAOK 3p

MOL Vidi - Chelsea 2-2
Au marcat: Ampadu '32 a.g., Nego '56 / Willian '30, Giroud '75

PAOK Salonic - Bate Borisov 1-3
Au marcat: Prijovic '59 / Skavysh '18, Signevich '42 p., '45+1

 

Comentarii (23)

magic4ever  •  14 Decembrie 2018, 10:37
Postat de arsenie.bk pe 14 Decembrie 2018, 08:38

Cum, satul bulgăresc al lui moți a terminat pe ultimul loc !??

Poate sa termine an de an pe ultimul an in grupele Europa League sau UCL...conteaza ca si-a batut joc de FCSB si ia eliminat la penalty-uri cu el in poarta:)))))) Ati fost de rasul planetei:))))))

magic4ever  •  14 Decembrie 2018, 10:23

Eu am spus de ieri ca AC Milan o sa piarda cu Olympiakos si o sa fie eliminata:)

caminero  •  14 Decembrie 2018, 09:19
Postat de cneius pe 14 Decembrie 2018, 00:38

Surpriza ar fi si eliminarea lui RB Leipzig care a fost egalata acasa, pe final de meci, de codasa grupei (Rosenborg), pierzind astfel calificarea !

Frații de cruce și de sponsor de la RB Salzburg și-au făcut datoria și le-au bătut contracandidata Celtic în deplasare, dar trebuie să te mai ajuți și singur ... De fapt, stau și mă întreb cum dracu a fost posibil să fie ambele RB în aceeași grupă?!?

Vezi toate comentariile (23)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
04:00 Tenis

Australian Open

Eurosport
13:00 Fotbal, Cupa Turciei

Bodrumspor - Malatyaspor

Look Sport
13:30 Patinaj Artistic

Campionatul European: Minsk

Eurosport 2
17:00 Fotbal, Cupa Turciei

Goztepe - Antalyaspor

Look Sport
17:30 Volei F

Fenerbahce - CSM București

Digi 3
19:30 Fotbal, Cupa Turciei

Balikkersirspor - Trabzonspor

Look Sport
20:00 Fotbal, Ligue 1

Nîmes - Angers

Digi 3
Program TV complet

Liga 1

  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 CFR Cluj 21 13 7 1 35 - 12 46
2 FCSB 21 12 4 5 40 - 24 40
3 CSU Craiova 21 11 5 5 37 - 19 38
4 Sepsi OSK 21 9 6 6 29 - 19 33
5 Viitorul 21 10 3 8 25 - 23 33
6 Astra Giurgiu 21 8 7 6 28 - 20 31
7 Hermannstadt 21 8 4 9 22 - 22 28
8 Gaz Metan 21 7 7 7 23 - 28 28
9 Poli Iași 21 8 4 9 26 - 32 28
10 FC Botoșani 21 6 8 7 26 - 30 26
11 Dinamo 21 5 7 9 22 - 34 22
12 Călărași 21 3 8 10 13 - 23 17
13 Chiajna 21 4 5 12 16 - 37 17
14 FC Voluntari 21 2 7 12 21 - 40 13
Vi 01.02.19
17:00
Chiajna
-
FC Botoșani
-
Vi 01.02.19
20:00
Gaz Metan
-
Astra Giurgiu
-
Sa 02.02.19
14:00
Călărași
-
FCSB
-
Sa 02.02.19
20:00
CFR Cluj
-
Hermannstadt
-
Du 03.02.19
17:00
FC Voluntari
-
Sepsi OSK
-
Du 03.02.19
20:00
Viitorul
-
CSU Craiova
-
Lu 04.02.19
20:00
Dinamo
-
Poli Iași
-
Liga 1 LIVE: www.gsp.ro și www.facebook.com/GazetaSporturilor/ Toate meciurile sunt transmise de Telekom Sport, DigiSport și LookTV