INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  FC VASLUI - OMONIA NICOSIA 2-0 / RETURUL VA AVEA LOC MARȚI, 4 AUGUST, ORA 19:00

Temwanjera a marcat două "boabe" în poarta ciprioţilor: «PERFECT!»

Articol de - Publicat vineri, 31 iulie 2009 00:00

Temwanjera a fost atacantul ideal aseară şi i-a obţinut Vasluiului un scor excelent în vederea calificării în playoff-ul european. Citeşte aici desfăşurarea partidei

Ploaia a început odată cu meciul, dar la Vaslui seara a fost ideală pentru fotbal. Jocul românilor a rodit după 20 de minute în care ciprioţii au stat mai bine în teren şi au punctat la ocazii mari prin Zlogar (7), "cap" peste poartă din miezul careului.

Spectacol carioca
Filiera braziliană Wesley - Gerlem a basculat centrul de greutate al meciului în favoarea moldovenilor. Primul a inventat o pasă pentru Genchev, mingea expediată de bulgar a "sărutat" barele porţii, iar pentru Temwanjera a fost simplu apoi să-l învingă pe Kotsolis (21). Gerlem (23) şi Temwanjera (35) au forţat golul doi, dar acesta era păstrat pentru după pauză. Cristi Dulca avertiza înainte de meci că Omonia este un adversar dificil

SuperMike!
Minutul 55. După ce a dejucat deştept ofsaid-ul, Temwanjera a dublat avantajul după o fază decisă tot de un ricoşeu. Era scor ideal de calificare şi vasluienii au încercat să-l conserve intact. După 90 de minute cu Omonia, milionul de euro premiul total de calificare în grupele Europa League se apropie de buzunarele galben-verzilor. Finalul l-a surprins pe Dulca fericit şi ud de ploaie, şi un Lemonis stors. Va urma!

SuperMike!

"Bring us the glory!"
Cu o oră înainte de startul partidei, zeci de spectatori încă mai sperau că vor mai prinde un tichet pentru a vedea pe viu meciul. Cei aproximativ 10.000 de vasluieni au creat o atmosferă incendiară, demnă de Europa League. "Vaslui, Europa!", s-a scandat pe tot parcursul partidei, galeria afişînd şi mesajul "Bring us the glory!" ("Aduceţi-ne gloria!"). Omonia a fost încurajată de aproximativ 400 de fani, care au cîntat în permanenţă, aceştia venind cu avionul şi cu autocarele pentru a-şi susţine favoriţii.

Totul pe atac
Antrenorul Cristi Dulca a trimis pe teren un prim "11" croit pe atac, dorind să rezolve calificarea încă din prima manşă! Vasluienii au început împotriva grupării cipriote cu cinci jucători superofensivi: Burdujan, Wesley, Gerlem, Ljubinkovici şi Temwanjera.

ŞTIRILE MECIULUI

>> După o zi toridă, majoritatea vasluienilor prezenţi pe stadion au fost surprinşi nepregătiţi de ploaia care s-a abătut cu cîteva minute înainte de start. Doar cîţiva norocoşi şi-au luat cu ei umbrelele, restul îndurînd stropii de apă pînă la finalul meciului.

>> Returul cu Omonia va avea loc marți, 4 august, la ora 19:00. Vasluienii vor pleca spre Nicosia duminică dimineaț ă. Meciul va fi arbitrat de o brigadă italiană.

"Cred că şansele la calificare rămîn egale. Scorul nu e corect, Vaslui a avut doar două ocazii"
PANAGIOTIS LEMONIS, antrenor Omonia

"2-0 nu e de ajuns!"
Cristi Dulca a ţinut să tempereze euforia victoriei din prima manşă cu Omonia. "Va fi un retur de foc la Nicosia. Omonia e o echipă periculoasă, dar am reuşit să-i speculăm punctele slabe. Am ştiut că ei sînt mai buni pe contraatac şi la fazele fixe, astfel că am reuşit să-i anihilăm. E un rezultat liniştitor, dar nu e de ajuns pentru calificare. La Nicosia vom juca de parcă ar fi tot 0-0", a spus antrenorul vasluian. (Cristi Lapa)

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping