INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  OPTIMI

Vezi AICI rezultatele din meciurile din Cupa UEFA de astăzi!

Articol de GSP - Publicat joi, 12 martie 2009 00:00

ŢSKA Moscova a bătut pe teren propriu pe Şahtior Doneţk, scor 1-0, graţie golului marcat din penalty de Vagner Love (min. 50). Vezi ce a declarat după meci Mircea Lucescu

Dinamo Kiev a avut şi ea un meci greu pe teren propriu, în faţa compatrioţilor de la Metalist Kharkov, golul lui Vukojevici fiind suficient pentru a asigura o victorie importantă a echipei lui Tibi Ghioane, scor 1-0.

HSV n-a reuşit mai mult de o remiză obţinută pe teren propriu în meciul cu Galatasaray, după ce turcii au deschis scorul prin Akman Ayhan în minutul 32! Marcell Jansen a adus egalarea pentru nemţi în minutul 49.

PSG a remizat pe teren propriu (0-0) cu Sporting Braga, echipa care a eliminat Standard Liege în runda precedentă. Camerunezul Apoula Bete, portar care a trecut şi prin curtea Rapidului, a fost titular în meciul jucat pe Parc des Princes.

DERBY-UL SERII, MARSEILLE - AJAX AMSTERDAM

Werder Bremen s-a impus şi ea la limită pe Weserstadion, în faţa francezilor de la St. Etienne, scor 1-0. Unicul gol al meciului a fost înscris de fundaşul Naldo, în minutul 20.

Manchester City nu a avut mari probleme în întîlnirea cu Aalborg de pe teren propriu, golurile lui Caicedo şi Wright-Phillips din prima repriză stabilind rezultatul partidei disputate în Anglia.

Marseille a cîştigat cu 2-1 pe teren propriu în faţa lui Ajax, dar golul marcat în deplasare de "lăncieri" s-ar putea să conteze foarte mult în economia calificării. Cheyrou şi Niang au înscris pentru francezi, dar Suarez a făcut 2-1 în minutul 36 (din penalty).

Udinese a învins cu 2-0 deţinătoarea trofeului, Zenit St. Petersburg, graţie golurilor marcat tîrziu de internaţionalii Fabio Quagliarella (min. 86) şi Antonio Di Natale (min 93).

Vezi rezultatele şi ce echipe au trimis antrenorii pe teren în meciurile de Cupa UEFA din această seară!

Meciurile retur se vor disputa în 18 şi 19 martie, iar tragerea la sorţi pentru sferturile de finală şi pentru semifinalele competiţiei va avea loc vineri, 20 martie, la Nyon.