INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  UEFANTASTICII ROMÂNIEI

VIDEO+FOTO 13 ani de la „sfertul” istoric dintre Rapid și Steaua » Ce fac acum UEFAntasticii României: numai doi dintre ei mai joacă la nivel înalt

Articol de - Publicat sambata, 30 martie 2019 12:24

Pe 30 martie 2006, Rapid și Steaua se înfruntau pe stadionul Giulești, în turul sferturilor de finală ale Cupei UEFA. Cele două echipe remizau, 1-1, iar calificarea urma să se decidă o săptămână mai târziu, Steaua calificându-se după 0-0 pe fostul „Lia Manoliu”.

Dintre jucătorii care au fost pe teren în urmă cu 13 ani, doar Marius Constantin și Andrei Cristea mai joacă la nivel înalt. Fundașul e la Gaz Metan, iar atacantul evoluează pentru CSU Craiova. Bănel Nicoliță și Mugurel Buga evoluează în ligile inferioare pentru CS Făurei și Hărman, în timp ce Carlos apără în liga a treia portugheză, la Limianos.

Între timp, Mirel Rădoi, Daniel Oprița, Nicolae Dică și Viorel Moldovan au devenit antrenori.

Cum s-au marcat golurile

La meciul de pe Giulești au asistat 18.000 de fani, iar echipa roș-albastră a deschis rapid scorul, prin Bănel Nicoliță, în minutul 4. Daniel Oprița a avut o cursă pe partea dreaptă, a centrat pe jos în careu, iar Bănel a înscris cu un șut de la 11 metri.

Rapid a egalat imediat după pauză, prin Viorel Moldovan. Atacantul a înscris în minutul 48, după ce a împins în poartă mingea respinsă greșit de Carlos.

Dezamăgirea din semifinale cu Middlesbrough

Penultimul act al competiţiei a reprezentat o dublă de care suporterii Stelei nu îşi aduc aminte cu plăcere. În ciuda faptului că în prima manşă s-a impus cu 1-0 prin reuşita lui Nicolae Dică şi în retur a condus cu 2-0, Steaua a ratat calificarea în finală, după ce Middlesbrough a reuşit să marcheze de patru ori. Rezultatul final a fost 2-4, iar „roș-albaștrii” s-au oprit în semifinale.