Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

EUROPA LEAGUE    •   SFERTURI DE FINALĂ

VIDEO + FOTO Atletico Madrid şi Arsenal sunt cu un pas în semifinalele Europa League » Toate golurile din turul "sferturilor"

Vineri, 06 Aprilie

Atletico Madrid şi Arsenal, principalele favorite la câştigarea Europa League, şi-au asigurat în mare măsură calificarea în semifinale. Meciurile retur vor avea loc pe 12 aprilie, de la 22:05.

Arsenal - ȚSKA Moscova 4-1
au marcat: Ramsey '9 '28, Lacazette '22 (pen.), '35 / Golovin '15
TEXT / VIDEO

Arsene Wenger a început partida cu ȚSKA Moscova într-o formulă ofensivă, cu Ramsey, mijlocaşul box-to-box, într-o poziţie avansată. Roadele au apărut imediat. Galezul a deschis scorul după o pasă venită de la Bellerin. Golovin a marcat golul serii în minutul 15, din lovitură liberă, şi a tras semnalul de alarmă în tabăra "tunarilor". Până la pauză, Lacazette de două ori şi acelaşi Ramsey au dus scorul la 4-1, care le oferă liniştea necesară londonezilor înaintea returului.

Arsenal: Cech - Bellerin, Mustafi, Koscielny, Monreal - Mkhitaryan, Ramsey, Xhaka, Wilshere - Ozil - Lacazette
Rezerve: Macey, Chambers, Elneny, Holding, Iwobi, Kolasinac, Welbeck
Antrenor: Arsene Wenger

ȚSKA Moscova: Akinfeev - Berezutski, Ignashevich, Berezutski - Kuchaev, Golovin, Natcho, Dzagoev, Schennikov
Rezerve: Pomazun, Bistrovic, Chalov, Khosonov, Milanov, Zhamaletdinov
Antrenor: Viktor Goncharenko

Atletico - Sporting 2-0
Au marcat: Koke '1, Griezmann '40

Atletico a fost prima care a modificat tabela pe Wanda Metropolitano. Koke a fost servit excelent de Diego Costa şi a deschis scorul după mai puţin de 30 de secunde.

Gaşca lui Simeone a continuat să forțeze, a exercitat un presing agresiv în treimea adversă, iar rezultatul nu a întârziat să apară. Griezmann a dublat avantajul cu 5 minute înainte de finalul primei părţi.

Atletico Madrid: Oblak - Juanfran, Savic, Godin, Lucas - Correa, Niguez, Gabi, Koke - Griezmann, Costa
Rezerve: Werner, Olabe, Motoro, Thomas, Gameiro, Vitolo, Torres
Antrenor: Diego Simeone

Sporting: Patricio - Piccini, Mathieu, Coates, Coentrao - Battaglia, Carvalho, Martins, Fernandes, Ruiz, Dost
Rezerve: Salin, Acuna, Montero, Palhinha, Pinto, Ribeiro, Ristovski
Antrenor: Jorge Jesus

Leipzig - Marseille 1-0
A MARCAT: WERNER '45+1
TEXT  / VIDEO

Partida dintre Leipzig şi Marseille a fost, aşa cum se aşteptau toţi specialiştii, cea mai echilibrată. Nemţii au fost mai pragmatici, marcând la unul dintre cele două şuturi trimise pe spaţiul porţii adverse.

Werner a profitat de relaxarea elevilor lui Rudi Garcia şi a marcat în ultimul minut al primei reprize. Marseille a controlat partea a doua, dar fără a pune în pericol poarta apărată de Gulacsi, iar partida retur, de pe "Stade Velodrome" va fi decisivă.

RB Leipzig: Gulacsi - Laimer, Konate, Upamecano, Klostermann - Forsberg, Demme, Keita, Bruma - Augustin, Werner
Rezerve: Mvogo, Bernardo, Kaiser, Kampl, Poulsen, Sabitzer, Schmitz
Antrenor: Ralph Hasenhuttl

Marseille: Pele - Sakai, Kamara, Luis Gustavo, Amavi - Sarr, Sanson, Zambo, Ocampos - Mitroglu, Payet
Rezerve: Escales, Abdennour, Bedimo, Germain, Lopez, N'Jie, Sertic
Antrenor: Rudi Garcia

Lazio - Salzburg 4-2
Au marcat: Lulic '7, Parolo '49, Anderson '74, Immobile 77 / Berisha '30, Minamino '71 (pen)

Înfruntarea dintre Lazio şi Salzburg a fost cea mai spectaculoasă a serii. Brigada din România, condusă de Ovidiu Haţegan, a fost nevoită să arate de 6 ori cercul de le centrul terenului, într-un meci plin de tensiune. Lulic a deschis rapid scorul, în minutul 8, şi romanii păreau să repete meciul retur cu FCSB. Austriecii au egalat înainte de pauză, prin Berisha, din penalty.

Inzaghi l-a introdus după pauză şi pe Felipe Anderson, iar vitezomanul brazilian nu a dezamăgit. La 3 minute de la golul egalizator marcat de Minamino, Felipe Anderson a readus-o pe Lazio în avantaj. Scorul final a fost stabilit de golgeterul din Seria A, Ciro Immobile. Ştefan Radu a fost integralist la gazde.

Lazio: Strakosha - Ramos Marchi, de Vrij, St. Radu - Basta, Parolo, Lucas Leiva, Milinkovic, Lulic - Immobile, Alberto
Rezerve: Guerrieri, Nani, Anderson, Caicedo, Patric, Murgia, Bastos
Antrenor: Simone Inzaghi

Salzburg: Walke - Lainer, Ramalho, Caleta, Ulmer - Haidara, Samassekou, Schlager, Berisha - Gulbrandsen, Dabbur
Rezerve: Stankovic, Farkas, Leitgeb, Minamino, Onguene, Pongracic, Wolf
Antrenor: Marco Rose