INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  FRANŢA

VIDEO Show pentru bebe » Bănel a marcat un gol şi a avut 30 de minute excelente în Europa League

"Mă bucur de fotbal, indiferent cîte minute joc. Nu sînt titular? Nu e grav", a spus Bănel (stînga)

Articol de - Publicat sambata, 10 august 2013 00:00 / Actualizat vineri, 09 august 2013 21:01

Nicoliţă a jucat doar în ultima jumătate de oră la St. Etienne (3-0 la Orhei, în Moldova), dar a dinamizat meciul, marcînd şi sărbătorind naşterea fetiţei sale, Amalia Ioana.

Momente frumoase, care îl încarcă pozitiv pe Nicoliţă, îi dau energie, transformîndu-l pe Bănel, la 28 de ani, într-un jucător entuziast, chiar spectaculos:
- pe 31 mai, s-a căsătorit
- pe 31 iulie, soţia a născut o fetiţă

"Mi-ar plăcea să dau gol şi să-l dedic îngerului meu, Amalia Ioana". Aceasta a fost dorinţa mijlocaşului înaintea startului sezonului. Şi a înscris, la al doilea meci.

Joi seară, în minutul 59 al partidei de la Orhei, din Europa League, Bănel a lăsat pe bancă treningul de rezervă, intrînd decis pe teren. Cu sprinturi, centrări, pase subtile şi, mai ales, cu gol.

Zece minute mai tîrziu, "a ţîşnit din iarbă" la centrare, iar şutul său puternic, sub transversală, a făcut 3-0 pentru St. Etienne (6-0 la general). "A celebrat ca Bebeto, legănînd bebeluşul imaginar", a remarcat cotidianul Le Progres. L'Equipe a completat: "O frumoasă manieră de a sărbători naşterea micuţei Amalia".

4 goluri a marcat Bănel la St. Etienne: trei în primul sezon de Ligue 1 (2011-2012) şi unul acum, în Europa League