INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  VIITORUL - VITESSE 2-2

VIITORUL - VITESSE 2-2. VIDEO + FOTO Trupa lui Gică Hagi face cel mai bun meci al sezonului, dar e obligată să marcheze în returul din Olanda

Articol de GSP - Publicat joi, 26 iulie 2018 16:21

Viitorul Constanța și Vitesse Arnhem au terminat la egalitate, scor 2-2, în prima manșă a turului II preliminar din Europa League.

Viitorul a început temătoare partida, descurajată parcă de rezultatele din startul acestui sezon. Elevii lui Gică Hagi au trecut treptat la cârma jocului. Ultimul sfert de oră al primei reprize le-a aparținut în totalitate. În minutul 37 ar fi trebuit să beneficieze de o lovitură de la 11 metri, după un henț evident.

Nu s-au cramponat de acea fază și au reușit deschiderea scorului la doar 4 minute distanță. Denis Drăguș a reluat cu capul din 6 metri după o centrare impecabilă a francezului Houri, intrat în locul accidentatului Mățan.

Partea a 2-a a început perfect. Același Drăguș a fost la capătul unei centrare înșelătoare venită din flancul drept. Defensiva lui Vitesse a fost păcălită de traiectoria pasei. Olandezii au reintrat norocos în joc. Matavs a deviat norocos o tentativă de șut de la marginea careului de 16 metri, în minutul 53.

Oaspeții au ieșit la atac, iar Viitorul a avut contre periculoase. Niciuna nu a fost fructificată, iar Linssen a pedepsit ușurința cu care au fost tratatele fazele anterioare. În minutul 73 a egalat cu o lovitură de cap. Jucătorul adus de la ACS Poli Timișoara, Artean, a primit cartonașul roșu la doar 5 minute la intrare pe teren, pentru un fault grosolan, cu talpa sus.

Viitorul reușește cel mai bun meci din acest sezon, dar e obligată să marcheze în returul din Olanda pentru a merge mai departe în Europa League.

Viitorul Constanța - Vitesse 2-2
Au marcat: Drăguș '43, '49 / Matavs '53, Linssen '73

S-a terminat partida!
min. 83:
Vitesse lovește bara, apoi Cojocaru intervine miraculos și respinge mingea în lateral.
min. 79:
 Artean ia cartonaș ROȘU după 5 minute de la intrarea pe teren. Are o intrare extrem de dură, cu talpa sus, la nivelul abdomenului adversarului.
min. 73: GOL Vitesse! Linssen se înalță și reia cu capul fără speranță.
min. 70:
Ianis Hagi ratează nepermis! Dă pe lângă minge din interiorul careului de 6 metri.
min. 64:
De Nooijer degajează greșit o minge. Cojocaru e nevoit să intervină din postură de 1 la 1 vârful advers.
min. 53: GOL Vitesse! Matavs deviază norocos cu capul mingea șutată de un coleg.
min. 48: GOOOOOL Viitorul! Același Drăguș reia cu capul o centrare înșelătoare venită din flancul drept. Defensiva lui Vitesse a fost păcălită de traiectoria pasei.

S-a terminat prima repriză!
min. 45:
Cojocaru intervine perfect la o lovitură liberă executată periculos, cu mult efect, de la 25 de metri.
min. 43: GOOOOOL Viitorul! Drăguș reia cu capul din 6 metri, după o centrare impecabilă a noului intrat, Houri!
min. 41:
Ianis Hagi iese la rampă. Trimite peste poartă dintr-o poziție foarte bună, de la 17 metri.

min. 37:
Ocazie URIAȘĂ Viitorul! Formația lui Hagi trebuia să beneficieze de un PENALTY clar, după un henț evident în careu.
min. 36:
Cea mai mare șansă de gol îi aparține aceluiași Matavs. Reia cu capul, din plonjon, puțin pe lângă poartă.
min. 29:
Viitorul se instalează serios în jumătatea adversă. Alexandru Mățan se accidentează și nu mai poate continua partida. În locul lui intră Lyes Houri.
min. 22:
Matavs se demarcă excelent în interiorul careului constănțean și reia pe centrul porții, fără probleme pentru Cojocaru.
min. 11:
Vînă trimite un șut puternic de la aproximativ 30 de metri. Mingea trece peste poarta olandezilor.
min 5: Bruns nu ajunge la o minge care se scurge prin careul mic al Viitorului.

A început partida!

Echipele de start

Viitorul Constanța: Cojocaru - D. Lopes, Țîru, Mladen, de Nooijer - V. Achim, T. Băluță, Vînă - I. Hagi, Drăguș, Mățan
Rezerve: Buzbuchi - Artean, R. Boboc, A. Ciobanu, Houri, Luchin, Voduț
Antrenor: Gheorghe Hagi

Vitesse: Eduardo - Karavaev, Thelander, Clarke-Salter, Buttner - Foor, Serero - Linssen, Bruns, Beerens - Matavs
Rezerve: Pasveer - Bero, Clark, Darfalou, Gong, Karami, van der Werff
Antrenor: Leonid Slutski

Arbitru: Davide Massa (Italia)

Viitorul lui Gică Hagi a trecut pentru prima dată un tur preliminat anul acesta, trecând de luxemburghezii de la Racing Union (2-0 în deplasare, 0-0 pe teren propriu).

• Returul se joacă joi, de la 21:00, în Olanda.

Astăzi debutează în Europa League și FCSB, de la 18:30, contra celor de la Rudar. Partida poate fi urmărită liveTEXT AICI!

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”