INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  ST. ETIENNE - ASA TG. MUREȘ 1-2

Visul unei nopți de vară » ASA a părăsit cu capul sus Europa: 2-1 cu St. Etienne

Articol de - Publicat vineri, 07 august 2015 00:00

Ivan Gonzalez a oferit speranță, însă tot el a liniștit apele zece minute mai tîrziu.

Cînd resemnarea și certitudinea se întîlnesc, ia naștere relaxarea! O relaxare cînd anostă, cînd entuziastă. În fața a 40.000 de spectatori, ardelenii au strălucit în prima parte.

St. Etienne a învățat aseară că relaxarea costă: cu nici o ocazie notabilă, francezii s-au trezit conduși în minutul 39 după o reușită din ofsaid. Luis Pedro a deschis scorul cu un șut la firul ierbii după o pasă a lui Axente. Olandezul a mai trecut o dată pe lîngă gol (43), însă ASA a intrat la cabine doar cu avantaj minim.

Pompierul piroman

Mureșan a declanșat nebunia (50) ratînd din 6 metri, Hamouma a lovit bara pe un contraatac la prima atingere de minge, iar Ivan Gonzalez a împrăștiat panica pe Geoffroy-Guichard: Gorobsov a executat perfect o lovitură liberă, iar fundașul ardelenilor a reluat sub bară (62).

Zece minute de foc pentru francezi, cu ASA în atac pînă la absurd. Ritmul fierbine a fost pus la punct de același fotbalist! Francezii au aruncat balonul în careu, iar Gonzalez a deviat mingea în poarta lui Stăncioiu.

Ce a început ca resemnare a luat chipul speranței și s-a risipit în neputință.