INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  VITESSE - VIITORUL 3-1 (5-3 LA GENERAL)

VITESSE - VIITORUL // FOTO Cu o viteză în minus » Echipa lui Hagi părăsește Europa League în turul II » Vitesse a pedepsit erorile copilărești ale Viitorului și s-a impus cu 3-1

Articol de - Publicat joi, 02 august 2018 22:59

Drumul Viitorului în acest sezon de Europa s-a oprit la Arnhem, după un retur în care băieții lui Hagi n-au rezistat ritmului impus de adversari.

Viitorul (locul 4 în Liga 1 sezonul trecut) nu a produs surpriza mult așteptată în returul cu Vitesse (locul 6 sezonul trecut în Olanda) și a fost eliminată din Europa League. Echipa lui Hagi a pierdut cu 1-3 (3-5 la general) și părăsește competiția devreme.

Loc al unei bătălii celebre din al Doilea Război Mondial, Arnhem a însemnat capătul drumului european din acest sezon pentru Viitorul. Constănțenii nu au reușit să treacă podul către următorul tur din Europa League, chiar dacă începutul bătăliei de pe Gelredome le-a dat motive de speranță.

Promisiunea lui Hagi de a miza pe cartea atacului s-a făcut simțită încă din primul minut. Presing agresiv, de multe ori cu fundașii la centrul terenului. Iar primul sfert de oră a arătat că gazdele pot fi puse în dificultate, defensiva olandeză clătinându-se la șuturile lui Ianis Hagi. Mai întâi Eduardo a împins mingea cu vârful degetelor pe lângă poartă, apoi căpitanul Viitorului a ratat execuția la un lob pretențios.

Gol ca la antrenament

Replica lui Vitesse a venit la jumătatea reprizei și a fost una tăioasă. Bara după lovitura de cap a lui Buttner a fost doar avertismentul!

Câteva secunde mai târziu, tot după un corner, Clarke-Salter a trimis în fața porții, iar Matavz a pus latul: 1-0! Deschidere de scor după o fază fixă lucrată, cu siguranță, la antrenament.

Tribunele au explodat încă o dată după un minut, muzica bucuriei a izbucnit din sistemul de sonorizare a arenei. Doar o iluzie optică, mingea trimisă de Matavz a șters plasa laterală.

Restul minutelor până la pauză au însemnat o serie de ocazii la poarta unui Cojocaru ușor nesigur, dar și trădat în multe situații de colegii săi din defensivă. Berens, Bero și mai ales Linssen, a cărui lovitură de cap a nimerit transversala, au ratat șansa desprinderii.

Un dram de speranță

Sau doar au amânat-o. Pentru că, în startul reprizei secunde, Linssen a finalizat din centrul careului, la capătul unei faze în care fundașii Viitorului să degajeze. Două minute mai târziu, eroul din tur, Drăguș, a reaprins speranțele constănțenilor, marcând al patrulea său gol în cupele europene în tot atâtea jocuri: 2-1! Ce performanță pentru noua bijuterie a "Regelui". Gol după un șut de la 10 metri aproape de bară.

Surprinși, olandezii au încercat să înghețe jocul. Dar chiar și așa, au mai avut două ocazii uriașe, prin Beerens și Bruns.

Și tocmai când jocul s-a echilibrat și Viitorul începuse să mai recupereze la capitolul posesie, Mladen le-a făcut un cadou nesperat olandezilor. O pasă cu capul spre portar mult prea scurtă și lobul lui Beerens a risipit îndoielile: 3-1!

Iar echipa de pe Litoral a ratat șansa de a scoate din cursă o reprezentantă a fotbalului pe care Hagi îl admiră atât de mult.

Vitesse - Viitorul 3-1
Au marcat: Clarke-Salter '23, Linssen '48, Beerens '77 / Drăguș '50

Vitesse: Eduardo - Karavaev, Thelander, Clarke-Salter, Buttner - Serero, Clarke-Salter, Foor - Beerens, Matavz, Linssen
Rezerve: Pasveer, Karami, Van der Werff, Clark, Bruns, Gong, Buitink
Antrenor: Leonid Sluţki

Viitorul: Cojocaru - Lima, Ţâru, Mladen, De Nooijer - Achim, T. Băluţă, Vână - Drăguş, I. Hagi, Houri
Rezerve: Buzbuchi, Luchin, Măţan, Voduţ, Ciobanu, Hodorogea, Boboc
Antrenor: Gheorghe Hagi

Arbitru: Kevin Clancy
Asistenți: David McGeachie și Jordan Stokoe (toți din Scoția)

Desfășurarea liveTEXT a partidei:

Final de meci: Viitorul e învinsă cu 1-3 și părăsește competiția!
min.77: GOL Vitesse! Beerens profită de o eroare imensă a lui Mladen și îl învinge pe Cojocaru cu un lob din interiorul careului. Fundașul Viitorului a pasat neglijent către propriul portar, dar mingea a fost interceptată de Beerens, care a finalizat cu sânge rece
min.71: Schimbare la Viitorul, intră Hodorogea, iese Tudor Băluță
min.68: Al treilea șut al lui Vână spre poarta lui Eduardo în doar 4 minute. Nici de data aceasta mijlocașul Viitorului nu reușește să creeze pericol
min.67: Vână mai prinde un șut de la distanță, modest, iar portarul lui Vitesse reține fără probleme
min.64: Vână șutează de la 27 de metri, mingea se duce puțin peste poartă
min.53: Drăguș șutează de la 17 metri, portarul lui Vitesse reține fără probleme
min: 50: GOOOOL Viitorul! Drăguș, cel care a reușit două goluri și în meciul tur, readuce speranțele Viitorului, înscriind cu un șut plasat din interiorul careului după o pasă a lui Lima
min.48: Olandezii profită de ezitările mari ale defensivei Viitorului și își consolidează avantajul după un atac prelungit. Linssen a înscris, învingându-l pe Cojocaru cu un șut în forță din interiorul careului

min.46: A început repriza secundă!
Viitorul e încurajată de o galerie formată din câteva zeci de persoane, printre care și Benny Adegbuyi, luptătorul român aflat în pregătire în Olanda
Pauză la Arnhem: Viitorul e condusă la limită, 0-1, și trebuie să înscrie de 2 ori în repriza secundă pentru a spera la calificare!
min.41: Bară transversală Vitesse! Olandezii dezmembrează apărarea Viitorului: Linssen scapă de Țîru, reia periculos, dar lovește transversala. Mingea ajunge norocos la Matavz, dar șutul acestuia nu are intensitate și e reținut de Cojocaru
min.37: Matavz se demarcă în careul Viitorului, dar reia puțin peste poartă o centrare venită din flacul drept
min.32: Vitesse e aproape să se distanțeze: Cojocaru se întinde și respinge în corner șutul periculos al lui Beerens
min.23: GOL Vitesse! La faza imediat următoare, olandezii reușesc să deschidă scorul. Clarke-Salter înscrie din câțiva metri în urma unui corner
min.22: Ocazie mare pentru gazde: Alexander Buttner lovește bara transversală după o fază fixă
min:15: Încă o ocazie uriașă ratată de Ianis Hagi. Acesta a profitat de o pasă greșită a portarului lui Vitesse, a interceptat mingea, dar a ales o execuție pretențioasă, lobul acestuia de la 16 metri ducându-se mult pe lângă poartă
min.7: Prima ocazie importantă a partidei îi aparține lui Ianis Hagi. A șutat din prima de la marginea careului, portarul Eduardo s-a întins și a respins în corner
min.1: A început partida! Viitorul beneficiază de lovitura de start!