INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ARSENAL - BAYERN

Mărturisire de impact înainte de Arsenal - Bayern: „Nu-mi amintesc ultima zi în care am jucat fără dureri!”

Gabriel Jesus, cu numărul 9 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat luni, 08 aprilie 2024 21:36 / Actualizat luni, 08 aprilie 2024 21:44

Gabriel Jesus (27 de ani), atacantul lui Arsenal, spune că „nu-mi amintesc ultima zi în care am jucat fără dureri”. Pentru „tunarul” brazilian și colegii lui urmează meciul cu Bayern Munchen din turul sferturilor Champions League, marți, ora 22:00.

Gabriel Jesus nu traversează o perioadă bună. Cu un singur gol în 2024, brazilianul nu a mai fost integralist într-un meci jucat de Arsenal din finalul anului trecut.

În cel mai recent meci al „tunarilor”, sâmbătă, cu Brighton, Jesus a fost titular, înlocuit după 64 de minute. Acum, înaintea partidei cu Bayern Munchen din sferturile Champions League, atacantul transferat de la Manchester City a făcut o mărturisire de impact.

Denis Drăguș, foarte aproape de un salt important » Impresarul său a oferit ultimele detalii despre transfer
Stranieri

Gabriel Jesus, înainte de Arsenal - Bayern: „Nu-mi amintesc ultima zi în care am jucat fără dureri”

„Nu-mi amintesc ultima zi în care am jucat fotbal fără dureri, așa că nu pot să mă plâng. Doar încerc să mă refac bine și să fiu pregătit.

În mod normal, nu vrea să discut despre starea mea fizică. După Campionatul Mondial am suferit o accidentare la genunchi și m-am recuperat bine, dar apoi am suferit o recidivă în presezon. Am jucat 90 de minute în 3 meciuri la rând și am simțit din nou durere la genunchi, apoi, după un antrenament, am primit o lovitură în acel genunchi.

Vreau doar să mă refac și să-mi ajut echipa cât de curând posibil. Din păcate, mă confrunt cu ceva probleme și oamenii nu văd asta întotdeauna. Dar, mental, vreau să fiu puternic”, a transmis Jesus, conform Daily Mirror.

În weekend, Arsenal a redevenit lider în Premier League, grație victoriei cu Brighton (3-0) și remizei dintre Manchester United și Liverpool, 2-2. Urmează o perioadă de foc pentru „tunari”, în care aceștia au șansa de a pune mâna pe cele mai importante trofee, Premier League și Champions League.

„Aceasta este cea mai bună parte a sezonului pentru cei care sunt încă angrenați în Champions League și luptă la titlu în Premier League. Acum sunt meciurile decisive, decise de detalii”, spune Jesus.

În acest sezon, Gabriel Jesus a înscris 8 goluri și a pasat decisiv în 5 rânduri într-un total de 28 de meciuri.

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Reghecampf, contract REZILIAT în Arabia Saudită! Între timp, agitație în Bănie: „Am auzit că Petev va fi demis!”
ANTRENORI
Reacția lui Drogba la bijuteria acrobatică a lui Osimhen: „Un gol absurd. Nu m-aș fi aruncat după mingea aia!”
ITALIA

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”