INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ATALANTA - LIVERPOOL 0-5

ATALANTA - LIVERPOOL 0-5. „Cormorani” descătușați! Noua senzație din atacul lui Klopp, hat-trick în „măcelul” de la Bergamo

Liverpool continuă să meargă ceas în actuala ediție din Champions League. foto: Guliver/Getty Images +8   FOTO

Articol de GSP - Publicat marti, 03 noiembrie 2020 23:11 / Actualizat miercuri, 04 noiembrie 2020 01:55

Liverpool continuă să meargă ceas în actuala ediție din Champions League. „Cormoranii” s-au distrat la Bergamo, cu Atalanta, scor 5-0, într-un meci în care portughezul Diogo Jota a înscris un hat-trick.

Atalanta, echipa care ajungea până în sferturi în sezonul precedent, a părut doar o umbră în fața lui Liverpool. Trupa lui Jurgen Klopp a adus aminte de forma din 2019 și i-a „bombardat” din toate pozițiile pe italieni, într-un meci în care portughezul Diogo Jota, transferat recent de la Wolverhampton, a prins o zi de excepție.

Atacantul lusitan de 23 de ani, care l-a ținut pe bancă pe Roberto Firmino, a reușit o „dublă” de efect în prima repriză, goluri cu care a stabilit scorul pauzei (2-0). După pauză, Jota a mai înscris o dată, completând o seară pe care pe care cu siguranță nu o va uita prea curând.

„Cormoranii” au mai înscris și cu oamenii din vechea gardă. Salah și Mane au punctat la rândul lor, iar Liverpool își depunde deja o candidatură serioasă pentru trofeu. Partida de la Bergamo a fost condusă de românul Ovidiu Hațegan.