INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BARCELONA - PSG 6-1

Au cutremurat orașul! Seismologii au înregistrat un mini-cutremur când fanii au sărbătorit golul victoriei

Articol de GSP - Publicat vineri, 10 martie 2017 20:37

Suporterii Barcelonei au sărbătorit nebunește calificarea favoriților în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce catalanii au câștigat cu 6-1 manșa retur cu PSG. În tur, francezii câștigaseră cu 4-0.

Institutul de Fizică a Pământului situat la mai puțin de 2 kilometri de stadionul "catalanilor" a înregistrat trepidații puternice atât la cel de-al doilea și cel de-al treilea gol al jucătorilor antrenați de Luis Enrique, însă reacția de la golul victoriei i-a surprins pe seismologi.

Zgomotul și modul în care au sărbătorit fanii Barcelonei golul calificării, marcat de Sergi Roberto în minutele de prelungire, au dus la înregistrarea unui mini- cutremur de un grad Richter.

Cu toate acestea, este puțin probabil ca trepidațiile să fi fost simțite de locuitorii Barcelonei; este nevoie de o mișcare de cel puțin 3 grade Richter pentru ca oamenii să simtă cutremurul.