INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BARCELONA - BAYERN MUNCHEN

BARCELONA - BAYERN MUNCHEN 2-8. VIDEO + FOTO Barcelona, UMILITĂ de Bayern Munchen în Champions League! Nemții merg în semifinale

Articol de GSP - Publicat vineri, 14 august 2020 22:00 / Actualizat vineri, 14 august 2020 23:52

Bayern Munchen s-a calificat în semifinalele UEFA Champiosn League după ce a umilit-o pe Barcelona, 8-2. Nemții vor juca în faza următoare cu învingătoarea meciului Manchester City – Lyon.

• Cealaltă semifinală a fost deja stabilită: RB Leipzig și PSG se întâlnesc marți, 18 august.

Barcelona - Bayern Munchen 2-8

Bavarezii porneau ca favoriți, dar fanii nemților nu se așteptau la o victorie de asemena manieră. Elevii lui Hansi Flick au început tare și în minutul 4 au deschis scorul prin Thomas Muller și se anunța un meci incredibil. Barcelona a revenit rapid, după ce David Alaba și-a marcat în propria poartă în minutul 7.

A urmat coșmarul pentru Barcelona

Nemții au mai punctat de patru ori până la pauză, fiind pentru prima dată în istoria Barcelonei când încasează cinci goluri într-o repriză. Bayern a punctat prin Perisic (21), Gnabry (27) și Muller (31).

Barcelona a sperat 6 minute

După pauză, Barcelona redus din diferență prin Luis Suarez, în minutul 57. Dar catalanii au sperat doar șase minute. Nemții au revenit în atac și au punctat prin Kimmich, în minutul 63. Elevii lui Quique Setien nu au avut forța să mai marcheze, iar pe final tot germanii au marcat.

Lewandowski a punctat și el, în minutul 82, îar în ultimele minute, Philippe Coutinho, jucătorul împrumutat de Barcelona la Bayern, a marcat de două ori,

Barcelona - Bayern, echipele de start

Barcelona: Ter Stegen – Semedo, Pique, Lenglet, Jordi Alba – Sergi Roberto, Vidal, Busqets, De Jong- Messi, Suarez
Rezerve: Neto, Inaki, Rakitic, Dembele, Griezmann, Junior Firpo, Puig, Ansu Fati, Araujo, Monchu, Mingueza, Reis
Antrenor: Quique Setien

Bayern: Neuer – Kimmich, Boateng, Alaba, Davies – Thiago, Goretzka – Gnabry, Muller, Perisic - Lewandowski
Rezerve: Ulreich, Hoffmann, Ordiozola, Sule, Javi Martinez, Coutinho, Cuisance, Lucas Hernandez, Tolisso, Coman, Zirkzee, Musiala
Antrenor: Hans-Dieter Flick

4 victoriiare Bayern în ultimele 5 meciuri directe cu Barcelona. Excepția, victoria catalanilor din semifinalele Ligii în 2015, 3-0 pe „Camp Nou”

Program Liga Campionilor:

• 12-15 august: sferturile de finală (Lisabona)
  • 18-19 august: semifinale (Lisabona)
  • 23 august: finala (stadionul „Da Luz”, Lisabona)

Mai multe știri din Liga Campionilor:

BARCELONA - BAYERN. Teren împărțit de Flick în 30 de pătrățele pentru blocarea lui Leo Messi

RB LEIPZIG - ATLETICO 2-1. De data asta nu a fost Ronaldo! Premieră pentru Atleti în mandatul lui Diego Simeone după eșecul din Ligă