INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BASEL - BAYERN 1-2

Căpitanul lui Bayern, Van Bommel, şi Butt au ţipat la coechipieri în pauză » S-au certat la cabine!

Articol de - Publicat joi, 30 septembrie 2010 00:00

Victoria de la Basel, 2-1, n-a putut masca cîtuşi de puţin situaţia precară în care se află Bayern.

Pe teren, chiar şi în faţa unui adversar modest, criza pe care o traversează viitoarea adversară a CFR-ului (19 octombrie) a fost vizibilă din avion. Aşa de rău arată finalista trecutei ediţii a Ligii în toate compartimentele. Ce nu s-a văzut e scandalul izbucnit în pauza meciului de pe St. Jacob-Park, la scorul de 1-0 pentru gazde, în vestiar.

Căpitanul Van Bommel şi portarul Butt au intrat cu o falcă-n cer şi alta-n pămînt: "Am ţipat amîndoi la coechipieri. Le-am spus că aşa cum am jucat după primirea golului nu se poate. Ne facem de rîs. Antrenorul Van Gaal n-a intervenit". Van Gaal a recunoscut, în schimb, că politica sa de transferuri a fost greşită: "Am crezut că va fi un avantaj să păstrez echipa din sezonul trecut. M-am înşelat".