Articol de Aurelian Botezatu - Publicat joi, 10 martie 2011 00:00 / Actualizat joi, 10 martie 2011 12:33
Cotidianul Il Messaggero scrie astăzi că, dintr-o eroare, Mircea Lucescu a fost ţinta furiei căpitanului Romei, Daniele De Rossi, în cursul şi la finalul returului din "optimile" Ligii cu Şahtior (0-3).
Cum s-a ajuns aici? După prima manşă, adjudecată tot de Şahtior, cu 3-2, clubul ucrainean s-a plîns la UEFA de comportamentul lui De Rossi, expediind la Nyon imagini în care acesta lovea cu pumnul un adversar.
Ei bine, internaţionalul italian a tras concluzia, eronată, că "Luce" ar fi fost cel care l-a "turnat" şi marţi a intrat pe teren hotărît să i-o plătească. S-a luat de antrenorul ucrainenilor şi în timpul meciului, dar şi după fluierul final, cînd s-a dus glonţ la el să-l înjure.
De Rossi a fost pus la punct de către conducătorii clubului roman, care apoi l-au abordat pe Lucescu în biroul său de la stadion pentru a-i cere scuze.