INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ARSENAL - FC BARCELONA 2-2

Cesc Fabregas nu va mai putea juca în acest sezon şi ar putea rata Cupa Mondială

Articol de GSP - Publicat joi, 01 aprilie 2010 00:00

Mijlocaşul spaniol al echipei Arsenal Londra, Cesc Fabregas, accidentat în meciul cu FC Barcelona, din prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, nu va mai putea juca în acest sezon şi ar putea rata şi turneul final al Cupei Mondiale din Africa de Sud, informează AFP.

"După ce a fost suspus unor teste medicale, Fabregas a fost diagnosticat cu fisură a peroneului drept. Jucătorul nu va mai evolua în acest sezon, perioada de indisponibilitate fiind de cel puţin şase săptămîni", se arată în comunicatul postat pe site-ul oficial al grupării engleze.

În urma acestei accidentări, Fabregas, în vârstă de 22 de ani, ar putea rata şi turneul final al Cupei Mondiale din Africa de Sud.

Cesc Fabregas s-a accidentat în ultimele minute ale partidei Arsenal Londra - FC Barcelona, scor 2-2, din prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, la o intervenţie a fotbalistului Carles Puyol, fault în urma căruia arbitrul a acordat penalti pentru englezi. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Fabregas.

Sursa: Mediafax