INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FC BASEL - CFR CLUJ 1-0

CFR a pierdut, Cîrţu ne-a făcut de rîs

Articol de GSP - Publicat miercuri, 24 noiembrie 2010 00:00

Campioana României a jucat sub orice critică la Basel, iar antrenorul ei s-a umplut de penibil cînd a spart cu piciorul geamul băncii de rezerve Vezi rezumatul partidei FC Basel - CFR Cluj 1-0! (video)

Campioana n-a tras nici un şut pe poartă împotriva lui Basel şi a ratat orice şansă de a prinde primăvara europeană

Clujenii şi-au potrivit din nou ceasurile la fusul orar al Ligii Campionilor. Un mic avans pentru campioana României, în faţa lui Basel, după primul contratimp al grupei E. În tur, Rada şi Traore au rezolvat în 13 minute meciul împotriva elveţienilor. 2-1 a fost la final. Oamenii lui Cîrţu au căutat aseară să repete scenariul. Culio putea trece în rîndul sfinţilor, după miracolul de pe "Olimpico". Pe "St. Jakob-Park", argentinianul a preferat o preluare largă, pe piept, în locul unei reluări spre poartă la centrarea lui Leo Veloso (4).

Atît, iar reacţia trupei lui Fink a fost demonică, dansul lui Shaqiri irezistibil şi oportunismul lui Almerares devastator. Atacantul elveţienilor a plecat din spatele lui Tony la un şut-centrare al lui Inkoom şi a împins mingea în poarta lui Nuno Claro (15).

După gol, CFR a abandonat mingea şi parcă orice speranţă. Piccolo (17) şi Cadu (29) şi-au ţinut în viaţă echipa cu două mingi salvate de pe linia porţii. Cifrele dezastrului la pauză: 34 la sută posesie pentru "feroviari", nici un şut pe poarta lui Costanzo!

Show nevrotic
Cîrţu a mutat la pauză. Traore a rămas la cabine, Bjelanovici a preluat responsabilitatea în ofensivă. Oaspeţii au păşit mai des în jumătatea roş-albaştrilor, dar ocaziile au întîrziat să apară. Kivuvu a preluat obiceiurile locului: joc la alibi şi o neutralitate enervantă!

Tot amfitrionii au trecut aproape de gol, şutul lui Tembo fiind deviat, pe rînd, de Rada şi de Nuno Claro, în transversală (60). A urmat o criză de nervi pentru Cîrţu, iar CFR a rămas în afara Europei.

"Nu a fost lipsă de motivaţie, traversăm noi o perioadă mai dificilă. Sper să o depăşim, să facem cît mai mult posibil în campionat şi să le dăm şi motive de bucurie fanilor"
Tony, fundaş CFR

"Acum e normal ca toată lumea să fie dezamăgită, sîntem stresaţi, dar forţa a fost  mereu dată de vestiar. Ne-a lipsit şi norocul, nu mai avem ce să facem acum. Să muncim mai mult, să reuşim să trece"

"Ce pretenţii să ai de la CFR, care a aliniat o echipă de Divizia B?! În afara lui Traore, a lui Culio şi a încă vreo doi, restul sînt vai de capul lor!"
Dumitru Dragomir, preşedinte LPF

"Numai din întîmplare puteam lua un punct. Toţi străinii Clujului sînt nişte no-name-uri!"
Emeric Ienei, antrenor

"Fără curaj, e greu să te baţi cu Roma şi cu Bayern. Sperăm să ne revenim în campionat, să nu pierdem în Ghencea"
Ionuţ Rada, fundaş CFR

"Toţi clujenii mi-au părut obosiţi, nu ştiu ce-i cu ei. CFR are nevoie de alţi jucători, <flămînzi> după performanţă"
Eugen Trică, ex-mijlocaş CFR

"Pentru o echipă din România, să joace pe trei fronturi e prea mult. Nu cred că oboseala e o scuză"

Hora şi Dică în tribună!
Mijlocaşul Emil Dică se află în continuare în dizgraţia lui Sorin Cîrţu. Ex-rapidistul a fost lăsat în afara lotului lărgit pentru meciul de aseară, urmărind partida din tribună alături de Ioan Hora, ignorat şi el în ultima perioadă. Dică a fost extrem de afectat după partida cu Gaz Metan Mediaş (1-1), cînd a fost înlocuit în minutul 42, din cauza evoluţiei slabe, fiind huiduit şi de fanii din Gruia. (Cosmin Lucaci)

Abraham, iertat de eliminare
Francezul Laurent Duhamel a închis ochii la intrarea de K1 a lui Abraham asupra brazilianului Rafael Bastos (32). Fundaşul lui Basel l-a lovit cu bocancul pe Bastos în obrazul drept, fiind nevoie de intervenţia medicului. Arbitrul a decis că intervenţia a fost regulamentară, oprind jocul doar pentru ca sud-americanul să primească îngrijirile medicale. (Cosmin Lucaci)

Show pe bancă!
Sorin Cîrţu a luat foc la ocazia lui Culio din startul partidei (4), cînd argentinianul a irosit o imensă ocazie, preluînd prea larg balonul. Sorinaccio a sărit ca un arc în spaţiul tehnic, fiind aproape să se izbească cu capul de banca de rezerve. Tehnicianul nu l-a iertat nici pe un maseur, aflat lîngă bancă, care nu a reacţionat după ce Bastos a fost trimis de arbitru să-şi schimbe tricoul. (Cosmin Lucaci)

INBOX

- Un singur jucător român a introdus Cîrţu aseară în formula de start a clujenilor: fundaşul stînga, Ionuţ Rada.
- Almerares a deschis scorul în timp ce fundaşul Piccolo primea îngrijiri medicale în afara terenului. Tot argentinianul a fost cel care i-a aplicat un cot lui Piccolo la o fază anterioară.
- Finanţatorul Arpad Paszkany a dezvăluit că jucătorii au stabilită ca primă de obiectiv, pentru calificarea în Europa League, suma totală de 500.000 de euro.

ADVERSARI / ROMA - BAYERN 3-2. Roma are prim-planul
Bayern şi-a respectat blazonul la Roma doar o repriză. A jucat pe bune, a condus la pauză cu 2-0, dar apoi a lăsat-o moale. De tot. Gafele în apărare s-au înmulţit, ceea ce le-a permis gazdelor să revină în joc. Borrielo a făcut repede 1-2, iar pe final, De Rossi şi Totti, ultimul din penalty, au întors soarta meciului în favoarea giallorossilor, care au acum prim-planul în duelul de la distanţă pentru locul doi în grupă cu FC Basel. (Aurelian Botezatu)