INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  „OPTIMI”

Champions League. VIDEO+FOTO Manchester City și Lyon, calificate în „sferturi”! Echipa lui Tătărușanu l-a scos din competiție pe Ronaldo

Manchester City și Lyon, calificate în „sferturi”! +29   FOTO
Manchester City și Lyon, calificate în „sferturi”!

Articol de - Publicat vineri, 07 august 2020 22:00 / Actualizat sambata, 08 august 2020 00:14

Manchester City și Olympique Lyon se vor înfrunta în sferturile de finală din UEFA Champions League. Englezii au eliminat-o pe Real Madrid (2-1 tur, 2-1 retur), în timp ce francezii au produs surpriză și au eliminat-o pe Juventus (1-0 tur, 1-2 retur).

• „Sfertul” Manchester City - Lyon se joacă sâmbătă, 15 august, de la ora 22:00, într-o singură manșă, pe arena celor de la Sporting, „Jose Alvalade”
  • Sâmbătă se dispută alte meciuri din „optimi”, Barcelona - Napoli și Bayern - Chelsea, detalii AICI!

Vezi AICI programul și rezultatele din Liga Campionilor!

Manchester City e în „sferturile” Ligii Campionilor

Manchester City s-a calificat în sferturile de finală cu două victorii în fața lui Real Madrid. Partida de astăzi a fost marcată de cele două gafe copilărești comise de Raphael Varane, liderul apărării în absența lui Sergio Ramos, suspendat. Campionul mondial a pierdut mingea la reușitele lui Sterling (9) și Gabriel Jesus (68). Golul lui Karim Benzema din minutul 29 contribuie doar la palmaresul francezului, care ajunge la 65 de goluri în Champions League, locul 4 all-time.

Juventus, OUT din Liga Campionilor

Lyon a deschis scorul în minutul 12, printr-o lovitură de la 11 metri transformată elegant de Depay. Olandezul l-a păcălit pe Szczesny cu o „scăriță”. Cristiano Ronaldo a egalat în minutul 43, tot din penalty. După pauză, tot portughezul Ronaldo a ieșit la rampă. Golgeterul lui Juventus a trimis un șut năucitor, cu stângul din afara careului.

Manchester City - Real Madrid
+25 FOTO

Manchester City - Real Madrid 2-1

Manchester City: Ederson - Walker, Fernandinho, Laporte, Cancelo -De Bruyne, Rodrigo, Gundogan - Jesus, Sterling, Foden
Antrenor: Pep Guardiola

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Varane, Mendy - Casemiro, Kroos, Modric - Rodrygo, Hazard, Benzema
Antrenor: Zinedine Zidane

Juventus - Lyon
+25 FOTO

Juventus - Lyon 2-1

Juventus: Szczesny - Cuadrado, De Ligt, Bonucci, Sandro - Bentancur, Pjanic, Rabiot - Bernardeschi, Higuain, Ronaldo
Antrenor: Maurizio Sarri

Lyon: Lopes - Dubois, Denayer, Marcelo, Marçal, Cornet - Caqueret, Guimaraes, Aouar - Memphis, Toko Ekambi
Antrenor: Rudi Garcia
Ciprian Tătărușanu a fost rezervă la francezi

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Ladislau Boloni revine! Cu ce echipă s-a înțeles antrenorul român

Catastrofa de la Middlesbrough e simbol de marketing la 14 ani de la meciul dramatic pentru români