INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PLAY-OFF

Cosmin Moți, criză de nervi în play-off-ul Champions League » Dispută aprinsă cu arbitrul Clement Turpin

Criza de nervi a lui Cosmin Moți / Captură Digi Sport

Articol de GSP - Publicat miercuri, 25 august 2021 11:42 / Actualizat miercuri, 25 august 2021 13:41

Cosmin Moți (36 de ani), directorul sportiv al celor de la Ludogorets, a fost extrem de nervos în timpul meciului jucat marți seara de bulgari cu Malmo, în play-off-ul Champions League. Ludogorets a câștigat cu 2-1, dar a fost eliminată din competiție, suedezii impunându-se cu 3-2 la general.

Pe durata primei reprize, oficialul român a văzut un cartonaș galben din partea cunoscutului arbitru francez Clement Turpin. Motivul? Moți a protestat vehement la adresa deciziilor acestuia, chiar a șutat într-o ladă frigorifică aflată pe margine, iar „centralul” nu l-a iertat.

Moți cere explicații, Clement Turpin nu stă la discuții / Captură Digi Sport

Ludogoreț - Malmo 2-1 (2-3 la general)

Nedyalkov a spart gheața în minutul 10, după o lovitură de la colțul terenului. Malmo le-a încurcat planurile bulgarilor înainte de pauză, când Birmancevic a transformat impecabil o lovitură liberă din marginea careului (42).

Ludogorets a forțat egalarea la general, iar Sotiriou a adus-o din nou în avantaj pe trupa lui Valdas Dambrauskas de la punctul cu var. Suficient doar pentru Europa League, Malmo se califică în grupele UCL.

Cosmin Moți, director sportiv la Ludogorets Razgrad

Cosmin Moți (36 de ani) a luat decizia de a se retrage din activitate la finalul sezonului trecut, după ce și-a pierdut locul în lotul celor de la Ludogorets.

Fostul fundaș central, care și-a încheiat cariera de fotbalist la finalul sezonului 2020/2021, este noul director tehnic de la Ludogorets. Anunțul a fost făcut astăzi de clubul bulgar, la care Moți a evoluat 9 ani, perioadă în care „vulturii” au cucerit campionatul în fiecare sezon!

În cei aproape 9 ani petrecuți în Bulgaria, Moți a adunat 299 de meciuri în tricoul „vulturilor”. A marcat 37 de goluri și a oferit 15 pase de gol, intrând definitiv în istoria clubului. Înainte de a ajunge în Bulgaria, Cosmin Moți a mai jucat la FC U Craiova (20 de meciuri), Dinamo (218 meciuri) și Siena (5 meciuri).

VIDEO Cosmin Moți nu se ascunde și își recunoaște viciul: „Fumez jumătate de pachet pe zi”

FOTO Young Boys, „călăul” CFR-ului, e în grupele Ligii! Ludogoreț, eliminată + final în PSV - Benfica

Ce transferuri face Sheriff pentru Ligă! Ia un titular de la Euro 2020, crescut de Hagi