INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ŞAHTIOR - AS ROMA 3-0 (3-2 ÎN TUR)

După penaltyul ratat cu Şahtior, Borriello şi-a cerut scuze

Marco Borriello

Articol de GSP - Publicat miercuri, 09 martie 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 09 martie 2011 14:10

AS Roma a pierdut categoric în faţa lui Şahtior, 0-3 la Doneţk, dar a existat un episod care putea schimba soarta meciului, posibil şi a calificării în "sferturile" Ligii. Momentul s-a petrecut în minutul 28, la 1-0 pentru trupa lui Lucescu, cînd italienii au avut penalty. Marco Borriello a executat însă modest şi i-a dat ocazia portarului Piatov să apere.

Conştient de importanţa ratării sale, atacantul "giallorosso" şi-a cerut scuze. "În mod normal, trebuia să bată David Pizarro. Eu l-au rugat totuşi să mă lase pe mine, iar el m-a lăsat. Voiam foarte mult să execut eu, să înscriu, să fac o bucurie Romei şi fanilor. Am ratat, din păcate, şi aşa am dat cu piciorul şansei de a schimba meciul. Întrega responsabilitate este a mea", a declarat Borriello.

Antrenorul Vincenzo Montella a evitat să fie aspru în declaraţiile legate de acel penalty. "Gazzetta dello Sport" nu l-a iertat însă pe Marco şi i-a acordat nota 4,5: "Şi din cauza lui, AS Roma va vedea Liga la televizor. Pe lîngă penaltyul ratat, a greşit şi la golul de 1-0, cînd n-a reuşit să-l blocheze pe Hubschman".