Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

LIGA CAMPIONILOR    •   BAYERN - ARSENAL 5-1

Echipa-record » Unic în Liga Campionilor: Bayern are 16 victorii în șir pe Allianz Arena!

Lewandowski e ca un avion pe lângă Mustafi la golul de 2-1 // FOTO Guliver/GettyImages

Articol de — Theodor Jumătate Vineri, 17 Februarie 2017

Bayern are 16 victorii în șir pe Allianz Arena, o serie nemaivăzută în Champions League.

De doi ani și jumătate, de la 1-0 cu Man. City pe 17 septembrie 2014 în grupe, Bayern bate tot acasă în Champions League. Ultimul, acest zdrobitor 5-1 în fața lui Arsenal. Al 16-lea succes european consecutiv pe Allianz Arena. Record în Ligă. Cu 58-9 golaveraj, o medie de 3,6 goluri date și 0,5 primite!

Miercuri, "tunarii" au fost ei. Robben a deschis scorul, o folha seca în vinclu, al 124-lea gol al olandezului în alb și roșu. După pauză, avalanșa germană. Lewandowski a sărit o jumătate de metru peste Mustafi, surprinzând portarul pe contre-pied.

În șapte minute, Thiago Alcántara a punctat de două ori, primul gol după o pasă cu călcâiul a aceluiași Lewa. Iar la final, Thomas Müller, ajuns rezervă în Bavaria, s-a revanșat cu întâia sa reușită din acest an. 5-1, un scor incredibil și pentru căpitanul Philipp Lahm: "A doua repriză a fost senzațională".

15goluri a marcat Lewandowski în timpul ultimelor 13 meciuri jucate acasă în Ligă