INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  GRUPA G / TSKA MOSCOVA - FENERBAHCE 2-2

Egalul gafelor

Articol de GSP - Publicat miercuri, 03 octombrie 2007 00:00

Punctele s-au impartit frateste la Moscova, unde greselile defensivelor au oferit un meci dramatic si plin de suspans. Moscova a fost aseara martora unei remize dramatice (2-2), in prologul rundei secunde, TSKA si Fenerbahce refuzind sa se predea.

Elanul gazdelor a primit o lovitura inca din start. Alexei Berezutki a gafat ciudat in careu si l-a servit perfect pe Alex, care nu l-a iertat pe Mandrikin: lob cu capul (9). TSKA a trecut insa peste socul psihologic si a continuat asaltul. Atacantii Vagner Love si Jo nu au fost inspirati si suturile lor au ocolit poarta, asa ca Volkan a scapat fara gol pina la pauza. De partea cealalta, Roberto Carlos n-a mai batut lovituri libere ca in vremurile de la Real. La pauza, avantaj Fener.

Nimic nu prevestea iuresul din actul doi. In doar opt minute, TSKA a intors rezultatul. Dar cu largul concurs al lui Edu, care a gresit de doua ori. Mai intii, fundasul brazilian a trimis slab spre Volkan, iar Krasici a profitat si l-a driblat pe portarul turc, egalind. Tot imprudentul Edu l-a faultat in careu pe Vagner Love si conationalul sau l-a trimis la tigari din penalty pe Volkan: 2-1. Fener n-a renuntat, Alex a sutat la coltul scurt, dar Mandrikin a scos in corner. S-a jucat pe contre. si tot Alex a ratat sansa remizei, plasind cu capul mingea peste transversala. Zico a riscat in ultimul sfert de ora, renuntind la ambii stoperi, la Edu de nevoie. Pina la urma, Deivid a razbunat toate ratarile si a semnat egalarea, dar Mandrikin a completat seara gafelor: 2-2.

"Ucigasul" Deivid
Daca Fenerbahce are patru puncte dupa doua etape si viseaza la o calificare istorica in "optimile" Ligii, un mare merit ii revine lui Deivid. Brazilianul semnase la Istanbul, in urma cu doua saptamini, victoria de senzatie asupra lui Inter si aseara el a evitat esecul campioanei Turciei. Atacantul de 27 de ani a sutat la Moscova de trei ori spre poarta lui Mandrikin, dar numai un singur balon a ajuns la tinta. Bolidul trimis de la 30 de metri, pe centrul portii, s-a dus in plasa pe sub goalkeeperul lui TSKA, care dovedise insa multa siguranta pina in minutul 85.

TSKA MOSCOVA - FENERBAHCE 2-2
(Krasici 49, Vagner Love 53 - Alex 9, Deivid 85)
TSKA: Mandrikin - V. Berezutki, Ignasevici, A. Berezutki - Semberas, Rahimici - Krasici, Dudu Cearense (90 Aldonin), Jirkov - Vagner Love, Jo. Antr: V. Gazzaev
FENERBAHCE: Volkan - Onder, Lugano (77 Gokhan Gonul), Edu (72 Yasin Cakmak), Roberto Carlos - Alex, Mehmet Aurelio, Deniz Baris (72 Kazim Kazim), Gokcek Vederson - Kezman, Deivid. Antr: Zico