INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  GRUPA G / TSKA MOSCOVA - FENERBAHCE 2-2

Egalul gafelor

Articol de GSP - Publicat miercuri, 03 octombrie 2007 00:00

Punctele s-au impartit frateste la Moscova, unde greselile defensivelor au oferit un meci dramatic si plin de suspans. Moscova a fost aseara martora unei remize dramatice (2-2), in prologul rundei secunde, TSKA si Fenerbahce refuzind sa se predea.

Elanul gazdelor a primit o lovitura inca din start. Alexei Berezutki a gafat ciudat in careu si l-a servit perfect pe Alex, care nu l-a iertat pe Mandrikin: lob cu capul (9). TSKA a trecut insa peste socul psihologic si a continuat asaltul. Atacantii Vagner Love si Jo nu au fost inspirati si suturile lor au ocolit poarta, asa ca Volkan a scapat fara gol pina la pauza. De partea cealalta, Roberto Carlos n-a mai batut lovituri libere ca in vremurile de la Real. La pauza, avantaj Fener.

Nimic nu prevestea iuresul din actul doi. In doar opt minute, TSKA a intors rezultatul. Dar cu largul concurs al lui Edu, care a gresit de doua ori. Mai intii, fundasul brazilian a trimis slab spre Volkan, iar Krasici a profitat si l-a driblat pe portarul turc, egalind. Tot imprudentul Edu l-a faultat in careu pe Vagner Love si conationalul sau l-a trimis la tigari din penalty pe Volkan: 2-1. Fener n-a renuntat, Alex a sutat la coltul scurt, dar Mandrikin a scos in corner. S-a jucat pe contre. si tot Alex a ratat sansa remizei, plasind cu capul mingea peste transversala. Zico a riscat in ultimul sfert de ora, renuntind la ambii stoperi, la Edu de nevoie. Pina la urma, Deivid a razbunat toate ratarile si a semnat egalarea, dar Mandrikin a completat seara gafelor: 2-2.


"Ucigasul" Deivid
Daca Fenerbahce are patru puncte dupa doua etape si viseaza la o calificare istorica in "optimile" Ligii, un mare merit ii revine lui Deivid. Brazilianul semnase la Istanbul, in urma cu doua saptamini, victoria de senzatie asupra lui Inter si aseara el a evitat esecul campioanei Turciei. Atacantul de 27 de ani a sutat la Moscova de trei ori spre poarta lui Mandrikin, dar numai un singur balon a ajuns la tinta. Bolidul trimis de la 30 de metri, pe centrul portii, s-a dus in plasa pe sub goalkeeperul lui TSKA, care dovedise insa multa siguranta pina in minutul 85.

TSKA MOSCOVA - FENERBAHCE 2-2
(Krasici 49, Vagner Love 53 - Alex 9, Deivid 85)
TSKA: Mandrikin - V. Berezutki, Ignasevici, A. Berezutki - Semberas, Rahimici - Krasici, Dudu Cearense (90 Aldonin), Jirkov - Vagner Love, Jo. Antr: V. Gazzaev
FENERBAHCE: Volkan - Onder, Lugano (77 Gokhan Gonul), Edu (72 Yasin Cakmak), Roberto Carlos - Alex, Mehmet Aurelio, Deniz Baris (72 Kazim Kazim), Gokcek Vederson - Kezman, Deivid. Antr: Zico
A arbitrat Michael Kempter (Germania)

Citește și:
Raluca i-a dat vestea, imediat după promovarea Corvinului în Superliga
Liga 2
Raluca i-a dat vestea, imediat după promovarea Corvinului în Superliga
Înapoi în Superliga? Marius Ștefănescu a intrat la negocieri!
Superliga
Înapoi în Superliga? Marius Ștefănescu a intrat la negocieri!
Radu Miruță s-a întâlnit cu privații și a făcut anunțul momentului: „Steaua nu mai poate fi întoarsă din drumul spre Liga 1”
Liga 2
Radu Miruță s-a întâlnit cu privații și a făcut anunțul momentului: „Steaua nu mai poate fi întoarsă din drumul spre Liga 1”
Pe drum spre marele meci, s-a dezbrăcat și s-a pozat în toaleta avionului: „Regina se întoarce!”
Box
Pe drum spre marele meci, s-a dezbrăcat și s-a pozat în toaleta avionului: „Regina se întoarce!”
FOTO Dacia aduce cel mai puternic Sandero, hibridul cu care va ataca Toyota Yaris și MG3
Profit.ro
FOTO Dacia aduce cel mai puternic Sandero, hibridul cu care va ataca Toyota Yaris și MG3
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mărturia-document a eroului Helmut Duckadam despre Sevilla '86: „Valentin a obținut o facilitate nesperată!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează