INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  RECORDURI

VIDEO + FOTO Haaland se luptă cu recordurile în UEFA Champions League » I-a egalat deja pe Ronaldo și Adriano la goluri marcate

Articol de GSP - Publicat miercuri, 04 noiembrie 2020 22:23 / Actualizat miercuri, 04 noiembrie 2020 23:05

Norvegianul Erling Braut Haland (20 de ani) a marcat o „dublă” în prima repriză a duelului Club Brugge - Dortmund și continuă lupta cu recordurile în UEFA Champions League.

Haaland a ieșit prima dată la rampă în minutul 18 al deplasării de la Brugge. A urmărit atent pe respingere și a trimis în poarta goală din 2 metri. Norvegianul și-a demonstrat încă o dată instinctul de vârf în minutul 32, când s-a demarcat excelent în careul mic și a îndeplinit o simplă formalitate, dintr-o pasă primită de la Meunier.

Haaland, omul-record în Champions League

Cu cele două reușite de astăzi, Haaland a stabilit niște borne senzaționale în Liga Campionilor:

• A înscris în poarta fiecărui adversar din Champions League;
  • A marcat 14 goluri în 11 meciuri în Liga Campionilor;
  • Niciun fotbalist în istorie nu a marcat mai mult în 11 meciuri;
  • I-a egalat pe brazilienii Ronaldo și Adriano la goluri înscrise în Champions League;
  • 26 de goluri are Haaland în 28 de meciuri jucate pentru Dortmund.
+2 FOTO

Haaland vine în România

Haaland va veni în România pe 14 noiembrie, pentru disputa de pe Arena Națională, din Nations League. În meciul tur din Nations League, starul lui Dortmund a marcat 3 goluri, în victoria categorică a nordicilor, scor 4-0.

VIDEO cu golurile marcate de Haaland în Brugge - Dortmund

ZENIT - LAZIO. Rușii sfidează iarăși pandemia » Scenografia spectaculoasă afișată de mii de fani în Champions League

Basaksehir - Manchester United 2-1. „Diavoli” adormiți » Eroarea nepermisă care a dus la primul gol al turcilor + cursa senzațională a lui Demba Ba