INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BARCELONA-LYON, ORA 22:00

FC Barcelona-Lyon // Valverde e pregătit pentru duelul de azi pentru un loc în sferturile de finală din Champions League: „Mereu ne arătăm caracterul în momentele dificile”

Ernesto Valverde
(foto: Reuters)
Ernesto Valverde (foto: Reuters)

Articol de GSP - Publicat miercuri, 13 martie 2019 10:04

FC Barcelona și Olympique Lyon se vor duela azi, de la ora 22:00, pentru un loc în sferturile de finală din UEFA Champions League. Meciul din tur, disputat în Franța, s-a terminat 0-0.

• Partida va fi liveTEXT pe GSP.RO și în direct pe TV Telekom Sport, TV Digi Sport și Look Sport.

În cele 7 întâlniri precedente, Barcelona a câștigat patru meciuri, iar trei partide s-au terminat la egalitate.

În La Liga, Barcelona merge ca un ceas elvețian, este pe primul loc cu 63 de puncte, 69 de goluri marcate și 26 primite. Lyon este pe locul 3 în Ligue 1, cu 50 de puncte.

„Mereu ne arătăm caracterul în momentele dificile. Mai sunt de jucat 90 de minute în care se poate întâmpla orice. După atâtea meciuri la acest nivel, cred că jucătorii se descurcă destul de bine cu presiunea partidei. Pentru meciurile din Liga Campionilor există o abordare specială. După 0-0 în tur, totul pleacă de la zero. Lyon are armele ei, mai ales în atac. Are jucători rapizi și va încerca să exploateze viteza pe care o au. Cunoscând valoarea pe care ar avea-o golurile lor, îmi imaginez că vor dori să atace” Ernesto Valverde, antrenor FC Barcelona

S-au calificat deja în sferturile UEFA Champions League: Ajax Amsterdam, Tottenham Hotspur, Manchester United şi FC Porto.

ECHIPELE PROBABILE:

FC Barcelona: ter Stegen - Semedo, Pique, Lenglet, Alba - Busquets, Rakitic, Arthur - Dembele, Luis Suarez, Messi

Olympique Lyon: Lopes - Dubois, Marcelo, Denayer, Mendy - Ndombele, Aouar, Tousart - Fekir, Dembele, Depay

Program faze finale UEFA Champions League:

• Sferturi de finală Liga Campionilor 2018-2019: 9/10 aprilie (turul) - 16/17 aprilie (returul);
  • Semifinale Liga Campionilor 2018-2019: 30 aprilie/ 1 mai (turul) - 7/8 mai (returul);
  • Finala UEFA Champions League - Madrid, Wanda Metropolitano - 1 iunie.

10.500.000€este bonusul UEFA pentru calificarea în "sferturile" Ligii

JUVENTUS - ATLETICO 3-0 // Declarație scandaloasă după o prestație senzațională a lui Ronaldo: „Cristiano NU va ramâne în mintea oamenilor drept o legendă a fotbalului”