INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PORTO - FC VIITORUL 3-0

Final de drum pentru Viitorul în UEFA Youth League » Înfrângere categorică în fața lui Porto, în "optimi"

Articol de GSP - Publicat marti, 21 februarie 2017 16:00

Viitorul U19 a pierdut disputa cu FC Porto U19, din optimile de finală ale UEFA Youth League, scor 0-3, într-un meci care a avut loc în Portugalia.

Vezi aici livetext

Porto -   Viitorul 3-0
A marcat: Abou '54, Rui Pedro '69, Queta '90

După o primă repriză în care au avut posesie mai mare (60%) și mai multe șuturi pe poartă (4-1), puștii de la Viitorul au primit un gol stupid în debutul părții secunde. A fost o fază la care fundașul Băluță și portarul Tordai au greșit, iar Porto a profitat prin "decarul" Abou.

În minutul 69, portughezii au profitat de o nouă erorare în apărarea Viitorului şi de o ieşire hazardată a lui Tordai, iar Rui Pedro a dublat avantajul gazdelor, printr-o lovitură de cap.

Ultima reuşită a lui Porto a venit în minutul 90, când Queta a trecut de apărătorii români la aproximativ 20 de metri de poartă, iar a marcat cu un şut bine plasat, din marginea careului de 16 metri.

Viitorul U19 a ajuns în această fază a competiției după ce a devenit în vara precedentă campioană națională U19, iar apoi jucătorii antrenaţi de Nicolae Roşca au trecut rând pe rând de Şerif Tiraspol (4-1 şi 1-0), FC Zurich (5-0 şi 0-2) și FC Copenhaga (4-2).

Echipele de start:

Porto: Costa - Dalot, Queiros, Oliveira Fernandes, Reabcuik - Pinto Cardoso, Guerra Pires, Cassama - Abou, Silva Sousa, Costa