LIGA CAMPIONILOR    •   PORTO - FC VIITORUL 3-0

Final de drum pentru Viitorul în UEFA Youth League » Înfrângere categorică în fața lui Porto, în "optimi"

Marti, 21 Februarie 2017

Viitorul U19 a pierdut disputa cu FC Porto U19, din optimile de finală ale UEFA Youth League, scor 0-3, într-un meci care a avut loc în Portugalia.

Vezi aici livetext

Porto -   Viitorul 3-0
A marcat: Abou '54, Rui Pedro '69, Queta '90

După o primă repriză în care au avut posesie mai mare (60%) și mai multe șuturi pe poartă (4-1), puștii de la Viitorul au primit un gol stupid în debutul părții secunde. A fost o fază la care fundașul Băluță și portarul Tordai au greșit, iar Porto a profitat prin "decarul" Abou. 

În minutul 69, portughezii au profitat de o nouă erorare în apărarea Viitorului şi de o ieşire hazardată a lui Tordai, iar Rui Pedro a dublat avantajul gazdelor, printr-o lovitură de cap.

Ultima reuşită a lui Porto a venit în minutul 90, când Queta a trecut de apărătorii români la aproximativ 20 de metri de poartă, iar a marcat cu un şut bine plasat, din marginea careului de 16 metri.

Viitorul U19 a ajuns în această fază a competiției după ce a devenit în vara precedentă campioană națională U19, iar apoi jucătorii antrenaţi de Nicolae Roşca au trecut rând pe rând de Şerif Tiraspol (4-1 şi 1-0), FC Zurich (5-0 şi 0-2) și FC Copenhaga (4-2).

Echipele de start:

Porto: Costa - Dalot, Queiros, Oliveira Fernandes, Reabcuik - Pinto Cardoso, Guerra Pires, Cassama - Abou, Silva Sousa, Costa
Rezerve:
Rodrigues, Campolargo, Lameira, Moreira, Nascimento, Queta, Ding-Hao

Viitorul: Tordai - Căpușă, Băluță, Ghiță, Kylien - Ciobanu, Dumitrescu, Casap - Cicâldău, Ene, Fl. Coman
Rezerve:
Bozoancă, Boboc, Ene, Mățan, Mihalache, Piciu, Tucaliuc

 
 

Comentarii (21)

Eduard Girnita  •  21 Februarie 2017, 22:44

Din pacate Hagi si-a supraevaluat echipa, chiar daca este vorba de niste copii.

fairplay2017  •  21 Februarie 2017, 21:36

Ca de obicei, totală lipsă de profesionalism în scrierea unui articol de sport! A scrie un articol de sport presupune minimul de decență în a ști cel puțin numele jucătorilor participanți la o fază comentată. De ce nu ați scris că acești copii au scris istorie în fotbalul românesc?! De ce nu ați scris că această echipă este prima echipă din istoria fotbalului românesc care a ajuns în această fază a UEFA Youth League?!

rakanishu  •  21 Februarie 2017, 21:35
Postat de ortega pe 21 Februarie 2017, 20:39

Păi mă simt bine , că după 01 , urăsc *** ... Că-s *** non-stop , prietenii știu de ce ...

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (21)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
06:00 Tenis, FED Cup

Australia - Belarus

Digi 2
11:00 Fotbal, Liga 2

Sportul Snagov - Pandurii Târgu Jiu

Digi 1, Look Sport
12:00 Volei M

CSM București - Steaua

Digi 4
13:00 Fotbal, Liga 2

UTA Arad - Chindia Târgoviște

Digi 1, Telekom 3, Look Sport
13:30 Fotbal, Serie A

AC Parma - AC Milan

Digi 2, Telekom 1
14:00 Fotbal, La Liga

Celta Vigo - Girona

Digi 3, Telekom 2
14:30 Tenis, ATP

Turneul din Monte Carlo

Digi 4, Telekom 4
14:30 Fotbal, Premier League

Man. City - Tottenham

Eurosport
15:00 Tenis, Semifinale Cupa FED

Simona Halep - Kristina Mladenovic

Digi 1, Telekom 3
16:00 Fotbal, Serie A

Lazio - Chievo

Digi 2, Telekom 1
16:00 Fotbal, Turcia

Trabzonspor - Malatya

Look Sport
16:30 Fotbal, Bundesliga

Bayern Munchen - Werder Bremen

Digi 3, Telekom 4
17:00 Tenis, Semifinale Cupa FED

Mihaela Buzărnescu - Caroline Garcia

Digi 1, Telekom 3
17:15 Fotbal, La Liga

Eibar - Atletico

Telekom 2
19:00 Fotbal, Serie A

Juventus - Fiorentina

Digi 2, Telekom 1
19:00 Fotbal, Turcia

Galatasaray - Kayseri

Look Sport
19:15 Volei F

Dinamo - CSM Volei Alba Blaj

Digi 4
19:30 Fotbal, Bundesliga

Borussia Monchengladbach - Leipzig

Digi 3, Telekom 4
19:30 Fotbal, La Liga

Rayo - Huesca

Telekom 2
19:30 Fotbal, Premier League

Newcastle - Southampton

Eurosport
21:00 Fotbal, Liga 1

Sepsi Sfântu Gheorghe - CFR Cluj

Digi 1, Telekom 3, Look Plus
21:30 Fotbal, Bundesliga

Schalke - Hoffenheim

Digi 4, Telekom 4
21:30 Fotbal, Serie A

Inter - AS Roma

Digi 3 , Telekom 1
21:45 Fotbal, La Liga

Barcelona - Real Sociedad

Digi 2, Telekom 2
22:30 Fotbal, Portugalia

Porto - Santa Clara

Look Sport
Program TV complet

Liga 1

Play-off
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 CFR Cluj 6 4 2 0 6 - 1 41
2 FCSB 5 3 1 1 8 - 4 35
3 CSU Craiova 6 3 1 2 6 - 5 33
4 Viitorul 5 3 1 1 8 - 4 29
5 Astra Giurgiu 6 1 0 5 2 - 9 24
6 Sepsi OSK 6 0 1 5 1 - 8 20


Play-out
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 Gaz Metan 5 5 0 0 10 - 3 31
2 Dinamo 5 4 0 1 9 - 4 28
3 Poli Iași 5 2 0 3 4 - 6 23
4 FC Voluntari 6 3 2 1 9 - 6 22
5 FC Botoșani 5 1 1 3 3 - 6 22
6 Hermannstadt 6 0 2 4 3 - 9 18
7 Călărași 5 1 1 3 4 - 9 16
8 Chiajna 5 1 2 2 8 - 7 14
Vi 19.04.19
21:00
Astra Giurgiu
0
CSU Craiova
Mihaila 68
1
Sa 20.04.19
21:00
Sepsi OSK
0
CFR Cluj
Tucudean 24
1
Du 21.04.19
21:00
Viitorul
-
FCSB
-


Play-out
Vi 19.04.19
18:00
Hermannstadt
Lendric 24
1
FC Voluntari
Ricardinho 41
1
Du 21.04.19
18:00
Gaz Metan
-
Călărași
-
Lu 22.04.19
18:00
Poli Iași
-
Chiajna
-
Lu 22.04.19
21:00
Dinamo
-
FC Botoșani
-