INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - GALATASARAY, AZI, 21:45, DIGI SPORT 1, DOLCE 1 ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

FOTO şi VIDEO Real Madrid - Galatasaray 3-0 » Madrilenii îşi iau zborul către semifinale

Articol de - Publicat miercuri, 03 aprilie 2013 00:00 / Actualizat marti, 01 octombrie 2013 19:36

Real Madrid se impune pe teren propriu în faţa celor de la Galatasaray cu scorul de 3-0, în prima manşă a sferturilor de finală din Liga Campionilor.

Madrilenii au deschis scorul în minutul 9, prin Cristiano Ronaldo. Portughezul este la reuşita cu numărul 9 în acest sezon de Champions League, fiind golgeterul competiţiei.

Francezul Benzema, supriza lui Mourinho în echipa de start este cel care majorează diferenţa în minutul 29, după o centrare a lui Essien.

Real intră în avantaj la pauză, dar Galatasaray nu se predă. Turcii ameninţă în cîteva rînduri poarta lui Lopez, dar golul vine tot de la madrilenii. La 8 minute după ce a intrat pe teren, Higuain face 3-0, după o centrare perfectă a lui Xabi Alonso.

Burak Yilmaz vede cartonaşul galben în minutul 78, după o fază controversată şi nu va juca în retur. Sergio Ramos îl faultează în careu, dar arbitrul îl avertizează pe turc pentru simulare.  Madrilenii şi-au făcut deja calculele pentru semifinale. Xabi Alonso a văzut cartonaşul galben în minutul 84 şi Ramos în minutul 90, iar cei doi vor lipsi în retur.

Manşa secundă se va juca 9 aprilie la Istanbul.

Vezi aici cele mai importante faze ale meciului!

***

min 90+3: Final de meci! Real se impune cu 3-0 în faţa celor de la Galatasaray

min 90+1: Modric vede şi el cartonaşul galben

min 90: Sergio Ramos loveşte mingea după fluierul arbitrului şi primeşte cartonaş galben. Fundaşul va lipsi în retur

min 88: Drogba primeşte cartonaşul galben

min 85: Iese Di Maria, intră Pepe

min 84: Essien şi Xabi Alonso sunt avertizaţi

min 83: Ultima schimbare făcută de Terim. Iese Riera, intră Amrabat

min 80: Mută şi Mourinho: iese Ozil, intră Modric

min 78: Schimbare la Galatasaray, iese Hamit Altıntop şi intră Umut Bulut

min 78: Burak Yilmaz primeşte galben după o cădere în careu la o intervenţie făcută de Ramos şi va lipsi în retur

min 73: GOOOOOOL Real! Higuain face 3-0 după centrarea lui Xabi Alonso

min 70: Felipe Melo îl faultează pe Ozil la marginea careului şi primeşte cartonaş galben

min 65: Prima schimbare la Real Madrid! Iese Benzema, marcatorul celui de-al doilea gol şi intră Higuain

min 63: Felipe Melo şutează pe lîngă poartă

min 61: Di Maria primeşte o pasă bună în careu, dar trimite slab

min 59: Ronaldo şutează puternic spre poarta lui Muslera, dar goalkeeper-ul turcilor reţine mingea

min 54: Felipe Melo expediază un şut bun către poarta lui Lopez, dar portarul Realului reţine balonul

min 51: Di Maria cade în careu, dar arbitrul nu dictează nimic

min 46: Începe repriza secundă! Terim face prima schimbare la Galatasaray. Iese Sneijder, intră Gokhan Zan

min 45+1 : Pauză la Madrid, Real conduce cu 2-0 Galatasaray

min 44: Eboue trimite un şut bun către poarta Realului, dar Lopez respinge

min 40: Nounkeu primeşte primul cartonaş galben al partidei, după un fault făcut la marginea careului asupra lui Benzema. Ronaldo execută lovitura liberă, dar trimite peste poartă

min 35: Drogba centrează în careu pentru Yilmaz, care trimite slab

min 29: GOOOOOL Benzema! Francezul face 2-0 din centrarea lui Essien

min 26: Drogba şutează către poarta lui Diego Lopez, dar portarul Realului respinge

min 18: Ozil trimite un şut foarte bun de la marginea careului, dar Muslera reţine balonul

min 17: Altintop trimite un şut violent, care trece însă departe de poarta apărată de Diego Lopez

min 14: Ronaldo centrează în faţa porţii pentru Benzema, dar Muslera prinde balonul

min 9: GOOOOL Ronaldo! Portughezul deschide scorul pentru Real Madrid după o pasă foarte bună trimisă de Mesut Ozil

min 3: Benzema expediază o lovitură de cap către poarta turcilor

min 1: A început partida de pe Santiago Bernabeu!

***

Cei de la Galata, cu Burak Yilmaz în mare formă au venit la Madrid decişi să lupte pentru o victorie. În optimi, turcii i-au eliminat pe nemţii de la Schalke, cu scorul general de 4-3.

Real Madrid vrea să aducă a zecea Ligă a Campionilor pe Bernabeu. Madrilenii au trecut în optimi de Manchester United, cu scorul general de 3-2.

Presa spaniolă a anunţat un număr record de fani turci la Madrid, pentru meciul din această seară.

Partida dintre Real şi Galatasaray va începe la 21:45, fiind transmisă în direct de Digi 1 şi Dolce 1, dar şi liveTEXT pe GSP.RO.

Echipe de start:

Real Madrid: Diego López - Essien, Varane, Ramos, Coentrao - Khedira, Xabi Alonso, Özil, Di María, Cristiano Ronaldo - Benzema

Rezerve: Adán; Arbeloa, Pepe, Marcelo, Modric, Kaká, Higuaín

Galatasaray: Muslera - Eboue, Dany, Semih, Riera - Altintop, Selcuk, Felipe Melo, Sneijder - Yilmaz, Drogba

Rezerve: Eray Iscan; Gokhan Zan, Hakan Balta, Sabri, Kurtulus, Amrabat, Bulut

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”