INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  STEAUA

FOTO + VIDEO Două meciuri pînă la grupele Ligii Campionilor » Steaua - Dinamo Tbilisi 1-1

Articol de GSP - Publicat marti, 06 august 2013 00:00 / Actualizat marti, 06 august 2013 22:38

Steaua a remizat cu Dinamo Tbilisi în returul de pe Naţional Arena, scor 1-1, dar s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor după victoria din tur, scor 2-0.

VIDEO cu golurile şi cele mai importante faze

Campioana României a început perfect confruntarea cu gruzinii şi a deschis scorul prin Latovlevici. Fundaşul stînga a primit o pasă excelentă de la Bourceanu şi a şutat plasat pe sub Loria.

Cu doar două minute înainte de pauză totul putea să se încheie, dar "capul" lui Piovaccari  a fost in extremis de goalkeeperul oaspeţilor.

Steaua a intrat cu avantaj de un gol la pauză şi Reghe i-a schimbat pe "îngălbeniţii" Pintilii şi Szukala. Însă chiar înlocuitorul polonezului, Florin Gardoş, l-a scăpat din marcaj pe Ustaritz în debutul reprizei secunde şi Dinamo a egalat.

Gruzinii nu au avut forţa de a mai marca pînă la final şi Steaua s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor. Prin această calificare vor merge sigur cel puţin în grupele Europa League, pentru a 10-a oară consecutiv în grupele unei competiţii europene.

Tragerea la sorţi pentru play-off este liveTEXT pe GSP.RO în cursul zilei de vineri.

Echipele de start:

Steaua: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Pintilii, Bourceanu - Adi Popa, Iancu, Tănase - Piovaccari

Dinamo: Loria - Seturitdze, Kvaratskhelia, Ustaritz, Kvirkvelia - Grigalashvili, Khmaladze, Papava, Merebashvili - Dvali, Xisco

Desfăşurarea liveTEXT

min. 90+3: Final de meci, Steaua s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor.

min. 90: Seturidze este avertizat pentru un fault asupra lui Tănase.

min. 85: Gruzinii nu mai au forţa să atace, Steaua ţine mingea la distanţă de poarta lui Tătăruşanu.

min. 80: După mai multe şuturi pe lîngă poartă, Stanciu a şutat foarte bine şi Loria a scos cu mare dificultate.

min. 77: Vouho vede şi el "galben" pentru un fault dur.

min. 74: Adi Popa este avertizat.

min. 73: Stanciu şutează de la distanţă pe lîngă poarta lui Loria.

min. 69: Dvali este înlocuit cu Vouho.

min. 68: Goga vede cartonaş galben pentru un fault asupra lui Prepeliţă.

min. 66: Şut al lui Nicuşor Stanciu în plasa laterală.

min. 62: 44.225 de suporteri sînt pe Naţional Arena la acest meci.

min. 60: Schimbare şi la oaspeţi, Goga intră în locul lui Papava.

min. 58: Şut excelent al lui Prepeliţă de la aproape 30 de metri, Loria intervine.

min. 57: Probleme în defensiva Stelei, Dvali are din nou o şansă bună de a marca.

min. 56: Ultima schimbare la Steaua încă din minutul 56, Prepeliţă intră în locul lui Iancu.

min. 55: O nouă incursiune a lui Tănase încheiată cu şut la poartă, de această dată pe lîngă.

min. 51: Latovlevici a centrat din nou periculos, dar Piovaccari a ajuns prea tîrziu la minge.

min. 48: GOL DINAMO TBILISI! Ustaritz a egalat cu o lovitură de cap din 5 metri.

min. 47: Şut frumos al lui Dvali, Tătăruşanu respinge în corner.

min. 46: Două schimbări la Steaua: Gardoş şi Stanciu intră, Szukala şi Pintilii ies.

min. 46: A început repriza secundă.

min. 45+2: Final de repriză, Steaua intră la cabine cu un avantaj de un gol.

min. 45+1: Cea mai mare ocazie a oaspeţilor, Kvaratskhelia reia pe lîngă poartă din 6 metri.

min. 42: Ocazie mare pentru Steaua! "Cap" Piovaccari şi Loria scoate in extremis.

min. 39: Contraatac periculos al Stelei încheiat cu şutul lui Iancu în blocajul fundaşilor georgieni.

min. 37: Popa şutează la colţul lung, mingea trece puţin pe lîngă poarta lui Loria.

min. 32: Şi Khmaladze este avertizat din tabăra lui Dinamo.

min. 30: Gabi Iancu vede primul cartonaş galben al întîlnirii.

min. 26: O nouă lovitură liberă periculoasă pentru Tbilisi, dar mingea nu trece de zidul stelist.

min. 21: Papava i-a spart capul lui Tănase, dar arbitrul nu a acordat cartonaş galben pentru jucătorul oaspeţilor.

min. 18: Tănase este unul dintre cei mai activi stelişti, şutează periculos de la marginea careului spre colţul lung, Loria scoate cu dificultate.

min. 13: Adi Popa are o incursiune pe banda dreaptă, este blocat de fundaşii gruzinilor.

min. 10: După un început mai bun al oaspeţilor, Steaua pune stăpînire pe mijlocul terenului, de cîteva minute se joacă doar în jumătatea lui Dinamo.

min. 6: GOL STEAUA! Bourceanu oferă o pasă excelentă şi Latovlevici îl execută pe Loria.

min. 3: Un nou şut spre poarta lui Tătăruşanu, de această dată peste.

min. 1: Gruzinii încep în ofensivă, şutul lui Dvali este blocat de Tătăruşanu.

min. 1: A început partida.

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”