INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FCSB

Un fost mare internațional, opinie categorică despre un jucător de la FCSB: „Nu e Messi, nici măcar Florinel Coman”

Înaintea partidei decisive cu Maccabi Tel Aviv din această seară, Gabi Balint (61 ani) a făcut o analiză în detaliu al departamentului ofensiv din angrenajul roș-albaștrilor. Foto: Imago +28   FOTO
Înaintea partidei decisive cu Maccabi Tel Aviv din această seară, Gabi Balint (61 ani) a făcut o analiză în detaliu al departamentului ofensiv din angrenajul roș-albaștrilor. Foto: Imago

Articol de - Publicat miercuri, 31 iulie 2024 16:23 / Actualizat miercuri, 31 iulie 2024 16:23

Înaintea partidei decisive cu Maccabi Tel Aviv din această seară, Gabi Balint (61 ani) a făcut o analiză în detaliu al departamentului ofensiv din angrenajul roș-albaștrilor, vizându-i, în special, pe Alex Băluță, David Miculescu și Marius Ștefănescu, transferat în această vară de la Sepsi pentru 1.3 milioane de euro.

Totodată, fostul mare internațional nu este mulțumit de randamentul lui Darius Olaru, nici de forma lui Tudor Băluță.

Gabi Balint: „Nu par la nivelul la care au fost anul trecut”

Nu par la nivelul la care au fost anul trecut. Vorbesc aici de Olaru, care mi se pare puțin în urmă. Deși rămâne un piston pentru echipă, are travaliu, nu mai are realizările din sezonul precedent.

La fel și Băluță, trebuie să revină. În ceea ce îi privește pe atacanți, cei de acolo trebuie să se decidă în privința unuia, să nu îi mai rotească. Din punctul meu de vedere, Miculescu ar trebui să fie în fața lui Popa, îl văd mult mai bine”, a declarat „Pele”, potrivit digisport.

Cum arată cifrele celor 3 în acest start de stagiune:

  • Alex Băluță - 7 partide, un gol și o pasă decisivă (ambele cu Virtus)
  • Darius Olaru - 5 partide, 4 goluri (3 cu Virtus), o pasă de gol
  • David Miculescu - 7 partide, 4 goluri (3 cu Virtus)

Acesta a discutat și despre prestațiile lui Marius Ștefănescu, văzut drept varianta optimă de a prelua inițiativa în ofensiva campioanei en-titre.

Ștefănescu mai are nevoie de timp, nici nu știu la ce s-au așteptat. Nu l-au adus pe Messi, nici măcar un Florinel Coman! E talentat, însă nu îi poți cere să facă ce făcea Coman, să facă tot jocul. El s-a ridicat la un nivel extraordinar, e greu să faci asta. Nu s-au păcălit, însă așteaptă prea multe de la el”, a declarat Gabi Balint.

Foto: Ionuț Iordache GSP
Foto: Ionuț Iordache GSP
Foto: Ionuț Iordache GSP
Foto: Ionuț Iordache GSP
Foto: Ionuț Iordache GSP
+23 FOTO

Fotbalistul transferat de la Sepsi a marcat chiar la debutul pentru FCSB, în Supercupă, reușind apoi o pasă de gol cu Slobozia. După partida din tur cu Maccabi, terminată la egalitate, 1-1, Gigi Becali l-a criticat pe Ștefănescu.

De la Ștefănescu aștept mult mai mult. Eu am cumpărat alt Ștefănescu. Voiam să facă ce a făcut Băluță. Nu e jucătorul pe care l-am luat. A scos două galbene în prima repriză, a jucat binișor.Dar mă așteptam să dribleze, să tragă la poartă, să intre în centru. Cred că mai are nevoie de timp de acomodare. Vreau un alt Ștefănescu”, declara acesta.

Citește și:
Surse autorizate de la Universitar: „Situația lui Mircea Lucescu este gravă” » Doctorii, sceptici că mai poate sta pe bancă
Nationala
Surse autorizate de la Universitar: „Situația lui Mircea Lucescu este gravă” » Doctorii, sceptici că mai poate sta pe bancă
„Se căsătorește cu Francesca, face două nunți!” » Adrian Mititelu, detalii despre evenimentul anului în Bănie
Diverse
„Se căsătorește cu Francesca, face două nunți!” » Adrian Mititelu, detalii despre evenimentul anului în Bănie
Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”
Fitness
Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”
Statisticienii au refăcut calculele la play-off după ultima etapă » „Rundă groaznică”: FCSB pierde teren, există o mare câștigătoare
Superliga
Statisticienii au refăcut calculele la play-off după ultima etapă » „Rundă groaznică”: FCSB pierde teren, există o mare câștigătoare
Premieră pe piața auto: Dacia Logan a dispărut din preferințele românilor
Profit.ro
Premieră pe piața auto: Dacia Logan a dispărut din preferințele românilor
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează