INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  UEFA YOUTH LEAGUE

Ghinion pentru Vlad Marin, primul român din UEFA Youth League » Fundaşul lui Juventus a marcat în propria poartă cu Copenhaga

Articol de GSP - Publicat marti, 17 septembrie 2013 00:00 / Actualizat marti, 17 septembrie 2013 23:14

UEFA Youth League, noul proiect al forului european, a debutat în această seară cu primele 8 partide ale fazei grupelor.

În competiţia ce reuneşte echipele de U19 a cluburilor calificate în grupele UEFA Champions League a debutat şi primul român. E vorba de Vlad Marin, fundaşul de 18 ani al lui Juventus Torino. Acesta a început ca titular meciul cu FC Copenhaga, 2-2, însă n-a avut parte de cel mai bun debut în UEFA Youth League.

Stoperul a marcat în propria poartă, după numai 12 minute, punîndu-i pe danezi în avantaj. Juventus a întors rezultatul după reuşitele lui Garcia (26) şi Sakor (62), însă gazdele au obţinut un punct în prelungiri, Wohlegemuth transformînd un penalty. Marin a fost înlocuit în minutul 71 cu slovacul Varga.

Mîine intră în competiţie şi echipa de U19 a Stelei, care va evolua împotriva lui Schalke, de la ora 16:00. Din grupa "roş-albaştrilor" mai fac parte Chelsea şi Basel.