INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  LYON - MAN. UNITED 1-1

I-a salvat!

Articol de - Publicat joi, 21 februarie 2008 00:00

Intrat în minutul 65, Tevez a marcat în final pentru liniştea lui Manchestrer

Manchester e la un pas de "sferturi", graţie lui Tevez. Fără el, United ar fi pierdut probabil cu 1-0. Cu el, campioana Angliei a egalat în minutul 87 şi are prima şansă.

Peste 200.000 de cereri de bilete pentru acest meci. Şi n-au fost mulţumiţi decît 35.000 de fani, dintre care 2.200 de englezi. N-au regretat. A fost un meci antrenant, pe contre, în viteză, cu multe faze de poartă.

Lyonezii au jucat tot în 4-3-3, cu Clerc transformat aripă din fundaş dreapta, Ben Arfa rezervă. Ferguson a fost şi mai prudent, 4-5-1. Tevez, pe bancă la start. A vrut siguranţă.

Ocaziile s-au derulat rapid dintr-o parte în alta. Ronaldo, blocat în ultima clipă. Govou, la fel. Oaspeţii au tremurat apoi, cînd Rio Ferdinand a fost aproape de autogol, dar s-au şi enervat, după ce Rooney, scăpat de Squillaci, nu l-a păcălit pe Coupet cu o "scăriţă".

Imediat, Benzema a şutat o palmă peste transversală. A fost avertismentul puştiului teribil al lui OL. În minutul 54, n-a mai scăpat de el. Francezul s-a întors, a trecut mingea de pe dreptul pe stîngul şi a şutat. Bară-gol. 1-0. Atunci, Ferguson şi-a amintit de Tevez. Sud-americanul l-a schimbat pe Giggs, moale la al 100-lea meci în Ligă, şi a profitat în minutul 87 de o eroare din apărarea gazdelor, marcînd pentru "sferturi".

LYON - MAN. UNITED 1-1
(Benzema 54 - Tevez 87)
LYON: Coupet - Reveillere, Squillaci, Boumsong, Grosso - Juninho (74 Bodmer), Toulalan, Kallstrom - Clerc (78 Ben Arfa), Benzema (83 Fred), Govou. Antr. A. Perrin
MANCHESTER: Van der Sar - Brown, R. Ferdinand, Vidici, Evra - C. Ronaldo, Scholes (65 Nani), Hargreaves (78 Carrick), Anderson, Giggs (65 Tevez) - Rooney. Antr. A. Ferguson
A arbitrat Luis Medina Cantalejo (Spania)

FENERBAHCE - FC SEVILLA 3-2
(Kezman 17, Lugano 57, Semih 87 - Edu 23 autogol, Escude 66)
FENERBAHCE: Volkan - Gokhan Gonul, Edu, Lugano, Roberto Carlos (68 Vederson) - Selcuk, Mehmet Aurelio, Ugur Boral (78 Kazim), Alex - Deivid, Kezman (84 Semih). Antr. Zico
SEVILLA: Palop - D. Alves, Escude, Dragutinovici, Adriano - J. Navas, Keita, Poulsen, Duda (63 Capel) - Luis Fabiano, Kanoute. Antr. M. Jimenez
A arbitrat Florian Meyer (Germania)
Returul se va disputa pe 4 martie.

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni