INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  SEMIFINALE

Ilie Dumitrescu s-a convins după turul semifinalei dintre Atletico Madrid și Arsenal: „Are prima șansă”

Fostul internațional Ilie Dumitrescu
Fostul internațional Ilie Dumitrescu

Articol de - Publicat joi, 30 aprilie 2026 08:30 / Actualizat joi, 30 aprilie 2026 08:31

Ilie Dumitrescu (57 de ani) a comentat remiza din manșa tur a semifinalei Ligii Campionilor, 1-1 între Atletico Madrid și Arsenal. Fostul internațional român consideră că „tunarii” au prima șansă la calificarea în marea finală, având în vedere că returul se va disputa la Londra.

Viktor Gyokeres a deschis scorul pentru Arsenal în minutul 44, iar Julian Alvarez a restabilit egalitatea în minutul 56. Ambele reușite au venit în urma unor lovituri de pedeapsă.

Ilie Dumitrescu: „Arsenal are prima șansă”

„Prima repriză a fost a celor de la Arsenal. Mi-au plăcut foarte mult Zubimendi cu Declan Rice, cu o participare foarte bună a lui Madueke. Gyokeres a fost tot timpul un punct de sprijin. Un plus de posesie, echipa mai periculoasă, care a controlat jocul.

1-0 după penalty-ul ăsta care a fost cum a fost, dar în partea a doua echipa mai bună a fost Atletico. A împins jocul, a reușit să domine. Au egalat și au avut două ocazii importante de gol. 

De ce nu schimbi post pe post Sorloth? Un 9 autentic cu Alvarez. În momentul în care a ieșit Alvarez și nu a mai avut un 9 în echipă a scăzut. L-a trecut pe Griezmann mai în față.

Dacă bara lui Griezmann sau situația aia foarte bună a lui Lookman se materializau în gol, poate vorbeam de un retur mai... Dar din punctul meu de vedere dacă nu au reușit să fructifice situațiile astea eu cred că la retur Arsenal are prima șansă”, a declarat Ilie Dumitrescu, potrivit digisport.ro.

Returul de pe „Emirates” este programat pe 5 mai, iar câștigătoarea o va întâlni în marea finală pe învingătoarea dintre PSG și Bayern Munchen. În turul din Franța, PSG a condus cu scorul de 5-2, însă bavarezii au reușit să reducă din handicap, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 5-4.

Citește și:
Feblețea lui Gigi Becali a semnat în Scoția
Superliga
Feblețea lui Gigi Becali a semnat în Scoția
O nouă plecare de la CFR Cluj! Al patrulea jucător dat afară după umilința cu Tromso
Superliga
O nouă plecare de la CFR Cluj! Al patrulea jucător dat afară după umilința cu Tromso
A fost lovitură de pedeapsă pentru Rapid? Daniel Pancu A LUAT FOC la conferința de presă: „Mamă, ce penalty, Doamne! Îi dă direct în tendon”
Superliga
A fost lovitură de pedeapsă pentru Rapid? Daniel Pancu A LUAT FOC la conferința de presă: „Mamă, ce penalty, Doamne! Îi dă direct în tendon”
Fiica fostului mare internațional român, apariție incendiară în vacanță: „Ibiza și magia ei”
Stiri extrasport
Fiica fostului mare internațional român, apariție incendiară în vacanță: „Ibiza și magia ei”
DECIZIE PREMIERĂ Veți trece granița cu mai puține țigări și sticle de alcool
Profit.ro
DECIZIE PREMIERĂ Veți trece granița cu mai puține țigări și sticle de alcool
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

TAS, verdict crunt în cazul de dopaj al lui Cosmin Matei: „Clubul Sepsi va respecta decizia”

Raul Rusescu la GSP Live: „La CFR, au fost lucruri inimaginabile” + Pronostic uimitor la dubla Craiovei: „Crede-mă, acolo a fost ca la bunică-mea, la Coșoveni”


Comentarii (1)
Bazacon
Bazacon  •  30 Aprilie 2026, 16:36

Ilie a vorbit impaciutor- fiind contrat mereu de alde Ionuț Badea(cel cu lap top) și Gica Craioveanu-un lider de galerie de pe la Craiova dar care „cânta”și prin Spania!Și binențele de„moderatorul”Andrei Niculescu!

Vezi toate comentariile (1)
Comentează