INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  MANCHESTER - OŢELUL 2-0

La picioarele "diavolilor" » Manchester United - Oţelul 2-0

Valencia a deschis scorul în minutul 8

Articol de GSP - Publicat miercuri, 02 noiembrie 2011 00:00 / Actualizat joi, 03 noiembrie 2011 00:13

Oţelua a pierdut pe Old Trafford cu Manchester United, 0-2. Golurile au fost marcate de Valencia(8- vezi AICI GOLUL) şi Rooney(87-vezi AICI GOLUL).

Oţelul a rezistat doar 8 minute fără gol primit pe Old Trafford cu Manchester United. Fabio a centrat în faţa porţii, Owen a deviat uşor, iar Valencia a înscris simplu.

Jucătorii lui Dorinel Munteanu au fost preocupaţi doar să distrugă acţiunile englezilor. Primul şut al gălăţenilor a venit în minutul 40, şut Neagu de la 40 de metri reţinut uşor de De Gea. Rooney şi colegii săi au dominat clar prima repriză, dînd ocazia lui Costin sau Sîrghi să se evidenţieze prin intervenţii salvatoare. Neagu l-a trezit pe De Gea cu un şut din interiorul careului, spaniolul a scos cu un reflex spectaculos(42).

Dorinel a reuşit să-şi motiveze jucătorii la pauză şi echipa campioană a României a început mai bine. Chiar şi aşa, fazele mai importante de poartă le-au aparţinut tot englezilor. Berbatov l-a luat la ţintă pe Grahovac din doar 3 metri(54). Sîrghi a reluat cu capul o centrare din corner, dar de această dată l-a avut în faţă pe De Gea, nu pe Vîtcă(56). Rooney(59) şi Nani(64) l-au pus la treabă pe Grahovac, iar Antal s-a speriat de cît de aproape îl vede pe De Gea şi a şutat mult pe lîngă poarta "diavolilor"(61).

Dacă echipa sa a echilibrat jocul în repriza secundă, Rîpă a fost aproape să ucidă toate speranţele. A pasat foarte slab către Grahovac, Berbatov a interceptat şi a şutat pe lîngă(75).

Manchester a încheiat conturile în minutul 87, cînd şutul "cuminte" al lui Rooney a fost deviat de Sîrghi în poarta lui Grahovac.