LIGA CAMPIONILOR  ·  LEVERKUSEN - LOKOMOTIV MOSCOVA

LEVERKUSEN - LOKOMOTIV MOSCOVA 1-2 // VIDEO Gafa etapei a avut loc în Germania » Portarul lui Leverkusen a avut un moment de rătăcire

Joi, 19 Septembrie

Lokomotiv Moskova a trecut de Bayer Leverkusen, scor 2-1,  în prima etapă a grupelor Ligii Campionilor. Mijlocașul rus Dmitri Barinov (23 de ani) a marcat după o gafă imensă a portarului finlandez Lukas Hradecky (29 de ani).

Lokomotiv Moscova părea victimă sigură în grupa D a Ligii Campionilor, unde le are adversare pe Leverkusen, Juventus și Atletico Madrid. Rușii porneau cu a doua șansă și astăzi, în deplasarea din Germania, dar au făcut o primă repriză senzațională.

Cu nume importante în primul „11”, printre care Howedes, Krychowiak sau Joao Mario, Lokomotiv a deschis scorul în minuutl 16 prin mijlocașul polonez. Howedes a înscris în propria poarta în minutul 25, iar rezultatul final a fost stabilit în urma unei gafe de proporții.

Bellarabi a trimis o pasă de 30 de metri către propria poartă și l-a pus în dificultate pe portarul Hradecky. Pasa finlandezului dintre buturile lui Bayern a fost completat ratată, iar Dmitri Barinov a îndeplinit o formalitate, trimițând mingea în poarta goală.