Articol de Daniel Grigore - Publicat marti, 18 august 2026, 11:05 / Actualizat marti, 18 august 2026 11:06
Se anunță o atmosferă incendiară la Levski Sofia - AEK Atena, meci programat în această seară, ora 22:00, în play-off-ul Ligii Campionilor.
Campioana Bulgariei, cea care a eliminat-o pe Universitatea Craiova în turul 2 al calificărilor după 3-2 la general, a trecut și de turul 3, 2-0 la general cu Kairat Almaty, iar acum se pregătește pentru „dubla” decisivă.
În față o va avea pe AEK Atena, campioana Greciei. Manșa tur va avea loc în această seară, ora 22:00, la Sofia, iar returul miercurea viitoare, 26 august, la Atena.
Având în vedere miza partidei și interesul pe care l-a generat, Levski a decis să se mute de pe „Georgi Asparuhov”, stadionul pe care le-a înfruntat pe Borac Banja Luka, Universitatea Craiova și Kairat Almaty, pe stadionul național „Vasil Levski”.
Bulgarii pregătesc infernul: sold-out la Levski Sofia - AEK Atena
Manșa de la Sofia se va juca într-o atmosferă incendiară, cu casa închisă. Luni după-amiaza, Levski a anunțat că până la acel moment fuseseră vândute 37.000 de bilete și că a reușit deschiderea a două sectoare suplimentare, adiacente peluzei oaspeților, astfel că a putut scoate la vânzare alte 1.536 de bilete.
Între timp, toate biletele au fost epuizate. Meciul de pe stadionul „Vasil Levski” se va juca cu casa închisă, cu aproximativ 39.000 de spectatori în tribune, conform sportal.bg.
Statutul de campioană a Greciei a trimis-o pe AEK direct în play-off-ul Ligii Campionilor, ultima treaptă înaintea fazei ligii.
Rămâne de văzut dacă acesta se va dovedi un dezavantaj pentru galben-negri, având în vedere că au jucat un singur meci oficial până acum în noul sezon, Supercupa Greciei, pierdută împotriva lui OFI Creta la loviturile de departajare după 2-2 în timpul regulamentar.
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.