LIGA CAMPIONILOR  ·  ETAPA #6

LIGA CAMPIONILOR, ETAPA #6 // Care sunt cele 8 echipe calificate în optimile de finală și cine se duce în Europa League

Marti, 10 Decembrie 2019

REZULTATE FINALE GRUPE LIGA CAMPIONILOR. Inter Milano merge în Europa League, în timp ce Liverpool și Barcelona își iau biletele spre optimile UCL. 

Napoli s-a impus fără probleme cu Genk, scor 4-0, grație hat-trick-ului reușit de Milik și golului marcat de Mertens din penalty, și și-a asigurat calificarea în „optimile” celei mai importante competiții intercluburi din lume. Ianis Hagi a jucat doar 20 de minute. 

În celălalt meci al grupei, Liverpool a învins-o pe Salzburg, scor 2-0. Astfel, și campioana Europei în exercițiu s-a calificat în faza următoare. Salzburg merge mai departe în „16”-imile Europa League, în timp ce Genk, formația lui Ianis Hagi, este eliminată din cupele europene. 

Ajax Amsterdam, semifinalistă anul trecut, a pierdut cu Valencia, 0-1, și merge în Europa League. Răzvan Marin nu a fost utilizat deloc în partidă. 

Grupa E 

Napoli - Genk 4-0

Echipele de start

Napoli: Meret - Di Lorenzo, Koulibaly, Manolas, Rui - Callejon, Allan, Ruiz, Zielinski - Mertens, Milik 
Rezerve: Ospina - Elmas, Gaetano, Insigne, Llorente, Lozano, Luperto 
Antrenor: Carlo Ancelotti 

Genk: Vandevoordt - Maehle, Dewaest, Lucumi, De Norre - Hrosovsky, Berge, Ito - Paintsil, Onuachu, Samata 
Rezerve: Coucke - Bongonda, Bourges, I. Hagi, Ndongala, Odey 
Antrenor: Hannes Wolf 

+9 FOTO

Salzburg - Liverpool 0-2

Echipele de start

Salzburg: Stankovic - Kristensen, Onguene, Wober, Ulmer - Szoboszlai, Junuzovic, Mwepu - Minamino - Haaland, Hwang 
Rezerve: Carlos, Ashimeru, Daka, Okugawa, Prevljak, Andre Ramalho, Vallci 
Antrenor: Jesse Marsch 

Liverpool: Alisson - Arnold, Lovren, Van Dijk, Robertson - Wijnaldum, Henderson, Keita - Salah, Firmino, Mane 
Rezerve: Adrian, Gomez, Jones, Milner, Origi, Chamberlain, Shaqiri 
Antrenori: Jurgen Klopp

Grupa F

FINAL » INTER - BARCELONA 1-2

  • Au marcat: Lukaku 44 / Perez 23, A. Fati 88

Echipele de start

Inter: Handanovic - Godin, De Vrij, Skriniar - D'Ambrosio, Vecino, Brozovic, Borja Valero, Biraghi - Lukaku, L. Martinez 
Rezerve: Padelli - Bastoni, Candreva, Dimarco, Esposito, Lazzaro, Politano  
Antrenor: Antonio Conte

Barcelona: Neto - Wague, Todibo, Lenglet, Umtiti, Junior - Vidal, Rakitic, Alena - Griezmann, Perez 
Rezerve: Ter Stegen - Araujo, Busquets, De Jong, Fati, Morer, L. Suarez 
Antrenor: Ernesto Valverde

FINAL » DORTMUND - SLAVIA 2-1

  • Au marcat: Sancho 10, Brandt  / Soucek 44

Echipele de start

Dortmund: Burki - Akanji, Hummels, Zagadou - Hakimi, Brandt, Weigl, Guerreiro - T. Hazard, Sancho - Reus 
Rezerve: Hitz - Alcacer, Balerdi, Dahoud, Gotze, Piszczek, Schulz 
Antrenor: Lucien Favre  

Slavia: Kolar - Coufal, Kudela, Takacs, Boril - Soucek, Sevcik - Masopust, Stanciu, Olayinka - Skoda 
Rezerve: Kovar - Frydrich, Husbauer, I. Traore, Van Buren, Yusuf 
Antrenor: Jindrich Trpisovsky 

Grupa G

FINAL » Lyon - Leipzig 2-2

  • Au marcat: Aouar '50, Depay '82 / Forsberg '9 (pen.), Werner '33 (pen.)

Lyon: Lopes, Tete, Andersen, Denayer, Rafael - Mendes, Tousart - Terrier, Depay, Aouar - Dembele 
Rezerve: Caqueret, Cornet, Marcelo, Marcal, Reine-Adelaide, Tătărușanu, Traore 
Antrenor: Rudi Garcia

Leipzig: Gulacsi - Mukiele, Klostermann, Upamecano, Saracchi - Nkunku, Haidara, Demme, Forsberg - Poulsen, Werner 
Rezerve: Ampadu, Cunha, Halstenberg, Laimer, Mvogo, Sabitzer, Schick 
Antrenor: Julian Nagelsmann

FINAL » Benfica - Zenit 3-0

Benfica: Vlachodimos - Tavares, Dias, Ferro, Grimaldo - Pizzi, Taarabt, Gabriel, Cervi - Chiquinho, Carlos Vinicius 
Rezerve: Caio, Jardel, Jota, Samaris, Seferovic, Tavares, Zlobin 
Antrenor: Bruno Lage

Zenit: Kerzhakoiv - Osorio, Ivanovic, Santos - Karavaev, Erokhin, Barrios, Ozdoev, Shatov - Azmoun, Dzyuba 
Rezerve: Kranevitter, Mak, Musaev, Smolnikov, Sutormin, Vasyutin, Vorobjov 
Antrenor: Semak

Grupa H 

FINAL » Ajax - Valencia 0-1

  • A marcat: Rodrigo 24

Ajax: Onana - Mazraoui, Veltman, Blind, Tagliafico - Alvarez, van de Beek, Martinez - Ziyech, Tadic, Lang 
Rezerve: De Jong, Dest, Huntelaar, Marin, Schuurs, Traore, Varela 
Antrenor: Ten Hag

Valencia: Domenech - Wass, Gabriel, Diakhaby, Gaya - Torres, Parejo, Coquelin, Soler - Rodrigo, Gameiro 
Rezerve: Correira, Costa, Esquerdo, Gozalbez, Mangala, Rivero, Vallejo 
Antrenor: Albert Celades

FINAL » Chelsea - Lille 2-1

  • Au marcat: Abraham 19, Azpilicueta 35/  Remy 78

Chelsea: Kepa - Azpilicuetea, Zouma, Rudiger, Emerson - Kante, Kovacic, Jorginho - Willian, Abraham, Pulisic 
Rezerve: Barkley, Batshuayi, Caballero, Christensen, Hudson-Odoi, James, Mount 
Antrenor: Frank Lampard

Lille: Maignan - Celik, Djalo, Gabriel, Pierd - Yazici, Xeka, Soumare, Thiago Maia, Luiz Araujo - Remy 
Rezerve: Leonardo, Bamba, Bradaric, Fonte, Ikone, Osimhen, Sanchez 
Antrenor: Christophe Galtier

Vezi și: 

INTER - BARCELONA // Catalanii lasă starurile acasă în duelul decisiv din grupa F a Ligii Campionilor: Messi și Pique nu sunt în lot

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!



Codruț Marta e de negăsit din 2012. Anunțul făcut acum, după 8 ani

Libertatea

Comentarii (10)

dvd1  •  11 Decembrie 2019, 03:08

a jucat printisorul petarda? Oare la ce echipa joaca? Sa nu se mai auda de petarda asta si nici de "regele" blaturilor

sandu_red_dog  •  10 Decembrie 2019, 22:07

Ați scris căci Liverpool este Vicecampioana Europei in exercitiu cred ca ați rămas cu un an in urma este campioana in exercitiu !

fairplayromania  •  10 Decembrie 2019, 21:44

Nu mai fiţi răi cu Ianis că vin Sărbătorile . Şi joacă şi el . Ăsta este, de unde altul mai bun? Succes.

Vezi toate comentariile (10)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
16:00 Tenis, WTA

Turneul din Doha

Digi 2
17:30 Fotbal, Liga 2

Petrolul - Farul Constanța

Digi 1, Telekom 1, Look Plus
18:00 Fotbal, Liga 1

Sepsi - Poli Iași

Digi 1, Telekom 1, Look Sport
19:00 Baschet M;

CSM CSU Oradea - BC CSU Sbiiu

Digi 4
20:30 Fotbal, Liga 1

Dinamo - Academica Clinceni

Digi 1, Telekom 1, Look Plus
21:30 Fotbal, Bundesliga

Fortuna Dusseldorf - Hertha Berlin

Digi 4
21:45 Fotbal, Ligue 1

Nimes - Marseille

Digi 3
22:00 Fotbal, La Liga

Real Sociedad - Valladolid

Digi 2
Program TV complet

Liga 1