INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ETAPA #1

VIDEO + FOTO Spectacol total în Ligă » Napoli „a demolat-o” pe Liverpool + Barcelona, scorul serii + nebunie în prelungiri la Atletico - FC Porto

Toate partidele serii din Liga Campionilor, live pe GSP.ro
Toate partidele serii din Liga Campionilor, live pe GSP.ro Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat miercuri, 07 septembrie 2022 21:37 / Actualizat joi, 08 septembrie 2022 00:11

A doua zi a actualei ediții din Liga Campionilor a oferit meciuri extrem de spectaculoase. Barcelona a făcut scor cu Plzen, victorie 5-1 datorită hattrick-ului lui Lewandowski, Bayern nu a avut emoții la Milano, victorie 2-0, iar Napoli a „demolat-o” pe Liverpool, scor 4-1.

Toate rezultatele din prima etapă a grupelor Ligii Campionilor

23 de goluri în prima seară de Champions League » Mbappe, decisiv în PSG - Juventus + Dinamo Zagreb provoacă marea surpriză
etapa #1

Grupa A

Ajax nu pare să resimtă plecările 216 milioane de euro sau despărțirea de antrenorul Erik Ten Hag. Trupa pregătită acum de Alfred Schreuder a făcut spectacol la debut, victorie 4-0 contra lui Rangers. Ianis Hagi nu a făcut parte din lotul scoțienilor, fiind în continuare accidentat.

Napoli „a topit-o” pe Liverpool în Vezuviu

În celălalt meci al grupei am avut parte de o surpriză imensă. Napoli a luat-o pe sus pe Liverpol și conducea cu 3-0 la pauză, plus un penalty ratat. S-a încheiat 4-1, iar criza „cormoranilor” se adâncește.

FINAL » Ajax - Rangers 4-0

Ajax: Pasveer - Rensch, Timber, Bassey, Blind - Berghuis, Alvarez, Taylor - Tadic, Kudus, Bergwijn
Antrenor: Alfred Schreuder

Rangers: McLaughlin - Tavernier, Goldson, Sands, Barisic - Wright, Lundstram - Tillman, Kamara, Kent - Colak
Antrenor: Giovanni van Bronckhorst

FINAL » Napoli - Liverpool 4-1

Napoli: Meret - Di Lorenzo, Rrahmani, Minjae, Olivera - Anguissa, Lobotkha, Zielnski - Politano, Osimhen, Kvaratskhelia
Antrenor: Luciano Spalletti

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Van Dijk, Gomez, Robertson - Milner, Fabinho, Elliott - Salah, Firmino, Luis Diaz
Antrenor: Jurgen Klopp

Grupa B

Club Brugge a produs una dntre surprizele primei etape din Ligă. Campioana Belgiei a învins-o scurt, 1-0, pe Leverkusen. Fundașul ivorian Abakar Sylla (19 ani) a marcat primul lui gol la seniori.

Simeone, sărbătorind victoria nesperată din prelungiri

3 goluri în prelungiri în Atletico - FC Porto!

Atletico și Porto s-au reîntâlnit în grupe. La fel ca anul trecut, meciul de pe „Wanda Metropolitano” tindea către un 0-0. Prelungirile partidei au oferit însă un secvențe imposibil de anticipat. Hermoso a deschis scorul pentru gazde în minutul 90+2, Uribe a egalat în minutul 90+6, iar Griezmann a declanșat sărbătoarea și un sprin necontrolat al lui Simeone, printr-o reușită cu capul semnat în minutul 90+11.

FINAL » Atletico Madrid - Porto 2-1

Atletico Madrid: Oblak - Molina, Gimenez, Witsel, Mandava, Carrasco - Llorente, Koke, Niguez - Morata, Joao Felix
Antrenor: Diego Simeone

Porto: D. Costa - Pepe, Carmo, Pepe, Zaidu - Otavio, Eustaquio, Uribe, Galeno - Taremi, Evanilson
Antrenor: Sergio Conceicao

FINAL » Club Brugge - Leverkusen 1-0

Club Brugge: Mignolet - Odoi, Mecele, Sylla, Meijer - Nielsen, Onyedika, Vanaken - Skov Olsen, Jutgla, Sowah
Antrenor: Carl Hoefkens

Leverkusen: Hradecky - Kossounou, Tah, Hincapie, Bakker - Aranguiz, Andrich - Frimpong, Hudson-Odoi, Diaby - Schick
Antrenor: Gerardo Seoane

Grupa C

În „grupa morții”, disputele au fost tranșate rapid. Barcelona s-a distrat pe teren propriu contra lui Plzen, scor 5-1. La debutul în Liga Campionilor pentru catalani, Robert Lewandowski a marcat un hattrick. Polonezul a ajuns la 6 triple în cea mai galonată competiție a Europe, fiind depășit doar de Cristiano Ronaldo și Messi.

Nici cealaltă dispută din grupă nu a avut istoric. Bayern a pus o presiune constantă. A marcat prin Sane în minutul 25, iar în minutul 66, extrema adusă de la Manchester City a condus o veritabilă fază de „tiki-taka”, soldată cu autogolul lui Danilo D'Ambrosio.

FINAL » Inter - Bayern 0-2

Inter: Onana - D'Ambrosio, Skriniar, Bastoni - Dumfries, Mkhitaryan, Brozovic, Calhanoglu, Gosens - Dzeko, Lautaro
Antrenor: Simone Inzaghi

Bayern: Neuer - Pavard, De Ligt, Hernandez, Davies - Kimmich, Sabitzer - Coman, Muller, Sane - Mane
Antrenor: Nagelsmann

FINAL » Barcelona - Plzen 5-1

Barcelona: Ter Stegen - Roberto, Christensen, Kounde, Alba - Kessie, De Jong, Pedri - Dembele, Lewandowski, Fati
Antrenor: Xavi

Plzen: Stanek - Havel, Hejda, Pernica, Jemelka - Kalvach, Bucha - Sykora, Vlkanova, Mosquera - Chory
Antrenor: Michal Bilek

Grupa D

Sporting a plecat ca din tun, victorie cu 3-0 pe terenul lui Eintracht, deținătoarea Europa League. Toate reușitele au venit în partea secundă, dar pe fondul unei dominări autoritare.

Tottenham - Marseille s-a încheiat cu un rezultat pe placul lui Antonio Conte, o victorie fără gol primit, în care adversarii au expediat un singur șut pe poartă. Londonezii au avut nevoie de eliminarea lui Mbemba pentru a tranșa partida, prin golurile târzii semnate de noul star Richarlison.

FINAL » Frankfurt - Sporting 0-3

Frankfurt: Trapp - Jakic, Tuta, Ndicka, Lenz - Dina Ebimbe, Sow - Lindstrom, Gotze, Kamada - Kolo Muani
Antrenor: Oliver Glasner

Sporting: Adan - Coates, St. Juste, Goncalo Inacio - Porro, Morita, Ugarte, Reis - Trincao, Pedro Goncalves - Edwards
Antrenor: Ruben Amorim

FINAL » Tottenham - Marseille 2-0