INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  GRUPE

VIDEO + FOTO Prima seară de Champions League, prima nebunie: portarul a înscris decisiv la ultima fază! Toate rezultatele din grupe + Clasamente

Articol de - Publicat marti, 19 septembrie 2023 19:52 / Actualizat miercuri, 20 septembrie 2023 00:15

Primele 8 dueluri de la debutul grupelor Ligii Campionilor au oferit o seară memorabilă, cu o medie de aproape 3 goluri marcate pe meci.

Lazio - Atletico Madrid, decis de portarul Ivan Provedel la ultima fază!

Cel mai dramatic meci al serii a fost la Roma, între Lazio și Atletico Madrid (1-1). Oaspeții au deschis scorul în minutul 31, prin Barrios, dar italienii au egalat la ultima fază, în minutul 90+5. Eroul lui Lazio a fost portarul Ivan Provedel (29 de ani).

Provedel a urcat în careu la un corner al lui Lazio. Mingea a fost respinsă, dar a ajuns la Luis Alberto. Acesta a centrat în careu, acolo unde Provedel s-a demarcat excelent și a marcat cu o lovitură de cap. Oblak nu a avut ce face.

Campioana City revine, după ce a fost condusă acasă de Steaua Roșie

Manchester City, deținătoarea trofeului, a început cu o victorie pe teren propriu, 3-1 cu Steaua Roșie Belgrad. „Cetățenii” au dominat prima repriză, dar au intrat în dezavantaj la pauză, după golul lui Bukari (45). După pauză, Julian Alvarez, cu o dublă, și Rodri au întors scorul.

+32 FOTO

Barcelona a făcut scorul serii, într-un meci arbitrat de Radu Petrescu

Barcelona a debutat spectaculos: 5-0 cu Antwerp. Joao Felix a fost omul meciului, cu o dublă și o pasă de gol. Au mai marcat Lewanwdowski, Bataille (autogol) și Gavi.

Meciul a fost condus de o brigadă românească: Radu Petrescu a fost la centru. Arbitrul a avut parte de un meci liniștit. A fost nevoie de o singură intervenție din camera VAR, care a validat golul de 2-0, marcat de Lewandowski. Decizia inițială a fost una corectă: asistentul Radu Ghinuleac validase golul.

+32 FOTO

PSG, victorie clară cu Dortmund, în cel mai atractiv duel al serii

PSG a câștigat după pauză derby-ul serii, cu Borussia Dortmund. La pauză, scorul a fost egal, iar Mbappe (49, din penalty) și Hakimi (58) au adus victoria trupei lui Luis Enrique.

+32 FOTO

Rezultat mincinos pe San Siro în Milan - Newcastle

Deși pornea ca favorită certă la victorie, AC Milan nu a putut să o învingă pe Newcastle, pe teren propriu, Trupa lui Stefano Pioli a început în forță, având 6 șuturi pe poartă în primele 20 de minute. Ceea ce nu se mai întâmplase din 2003.

„Diavolii” au atacat în valuri în prima repriză, având ocazii după ocazii, în timp ce Newcastle a trecut cu greu de mijlocul terenului. Cu toate acestea, italienii nu l-au putut învinge pe Pope, portarul englezilor având mai multe intervenții reușite.

+32 FOTO

În repriza a doua, jocul s-a mai echilibrat. Italienii au încercat să caute golul victoriei, dar nu au reușit să găsească drumul spre poartă. De partea cealaltă, Newcastle a continuat să se apere și a avut o singură ocazie periculoasă, pe final, dar șutul lui Sean Longstaff a fost respins în corner.

25-6a fost raportul ocaziilor, potrivit UEFA

8-1a fost raportul șuturilor pe poartă

Grupa E

FINAL. Lazio - Atletico Madrid 1-1

Echipe de start:

Lazio: Provedel - Marusic, Patric, Romagnoli, Pellegrini - Kamada, Vecino, Luis Alberto - Felipe Anderson, Immobile, Zaccagni
Antrenor: Maurizio Sarri

Atletico Madrid: Oblak - Molina, Lino, Savic, Hermoso - Saul, Barrios, Witsel, Llorente - Morata, Griezmann
Antrenor: Diego Simeone

FINAL. Feyenoord - Celtic 2-0

Feyenoord: Wellenreuther - Geertuida, Trauner, Hancko, Hartman - Stengs, Wieffer, Timber - Minthe, Igor Paixao, Ivanusec
Antrenor: Arne Slot

Celtic: Hart - Johnston, Lagerbielke, Scales, Taylor - O'Riley, McGregor, Hatate - Maeda, Furuhashi, Palma
Antrenor: Brendan Rogers

Clasament

Grupa F

FINAL. AC Milan - Newcastle 0-0

VIDEO Atmosferă spectaculoasă pe San Siro

Suporterii lui AC Milan și 5.000 de fani englezi au umplut arena San Siro pentru debutul în această ediție și au creat o atmosferă spectaculoasă. La începutul partidei, italienii au afișat o scenografie impresionantă, pe întreaga arenă.

AC Milan, început în forță

AC Milan a început meciul în forță. În primele 20 de minute a avut 6 șuturi pe poartă, ceea nu mai reușise din sezonul 2003-2004.

Newcastle: Pope - Trippier, Schar, Botman, Burn - Longstaff, Bruno Guimaraes, Tonali - Murphy, Isak, Murphy
Rezerve: Karius, Harris, Dummett, Ascelles, Wilson, Targett, Barnes, Hall, Livramento, Almiron, Anderson, Miley
Antrenor: Eddie Howe

AC Milan: Maignan - Calabria, Tomori, Thiaw, T. Hernandez - Loftus-Cheek, Kalinic, Pobega - Chukwueze, Giroud, Rafa Leao
Rezerve: Mirante, Sportiello, Adli, Bartesaghi, Florenzi, Jovic, Kjaer, Musah, Okafor, Pulisic, Reijnders
Antrenor: Stefano Pioli

FINAL. PSG - Borussia Dortmund 2-0

PSG: Donnarumma - Hakimi, Marquinhos, Skirniar, L.Hernandez - Vitinha, Ugarte, Zaire-Emery - Dembele, Kolo Muani, Mbappe
Antrenor: Luis Enrique

Borussia Dortmund: Kobel - Sule, Hummels, Schlotterbeck - Ryerson, Sabitzer, Can, Brandt, Wolf - Adeyemi, Malen