Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

LIGA CAMPIONILOR    •   LIGA CAMPIONILOR

LIGA CAMPIONILOR. PAOK Salonic, MECI ULUITOR contra lui Spartak Moscova! 5 goluri într-o repriză și penalty ratat în minutul 71!

Miercuri, 08 August

PAOK Salonic, formația pregătită de Răzvan Lucescu, s-a impus în prima manșă a turului III din Champions League, scor 3-2, în fața rușilor de la Spartak Moscova.

PAOK a început dezastruos partida. Două erori în defensivă au făcut ca tabela să arate un neverosimil 0-2 în minutul 17. Popov a deschis scorul în minutul 7, iar Promes a dublat diferența 10 minute mai târziu.

Sârbul Aleksandar Prijovic a dat semnalele reveniri. A executat impecabil, în forță, un penalty, în minutul 29. Dimitrios Limnios, vârful de 20 de ani al lui Răzvan Lucescu, a restabilit egalitate în minutul 37, iar Pelkas a stabilit scorul pauzei, care se dovedea a fi și cel final, în minutul 44, după o eroare imensă a lui Aleksandr Maksimenko, portarul rușilor.

Partea secundă a oferit două momente care puteau schimba calculele calificării. Dimitrios Pelkas a ratat uluitor, din poziție de 1 la 1 cu portarul advers, în minutul 65. Promes, starul olandez al lui Spartak, a ratat un penalty în minutul 71.

Echipa calificată din această dublă manșă va juca în play-off-ul Ligii Campionilor cu câștigătoarea înfruntării dintre Benfica Lisabona și Fenerbahce Instanbul, scor 1-0 în tur.

PAOK Salonic (Grecia) - Spartak Moscova (Rusia) 3-2

Au marcat: Prijovic '29, Limnios '38, Pelkas '44 / Popov '7, Promes '17

Echipele de start

PAOK: Paschalakis - Matos, Varela, Khacheridi, Crespo - Mauricio, Canas - Pelkas - Limnios, Prijovic, El Kaddouri
Rezerve: P. Rey - Ch. Akpom, Jaba, Kitsiou, Malezas, Shakhov, Warda
Antrenor: Răzvan Lucescu

Spartak: Maksimenko - Eshchenko, Gigot, Bocchetti, Kombarov - Zobnin, Fernando, Popov - Lomovitskiy, Adriano, Promes
Rezerve: Rebrov, Glushakov, Hanni, Ze Luis, Rasskazov, Rocha, Timofeev
Antrenor: Massimo Carrera