INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ”OPTIMI”, TUR

Lyon - Barcelona // Alarmă la Barcelona! Nu a mai câștigat de trei ani în eliminatoriile Ligii + 13 goluri primite în cinci meciuri

Leo Messi, Barcelona

Articol de - Publicat luni, 18 februarie 2019 11:34

Echipa catalană a pierdut de patru ori și a făcut un egal în ultimele partide. E perioada în care nu a mai trecut de ”sferturile” Champions League.

• Lyon - Barcelona e mâine de la 22:00, în direct pe TV Telekom Sport 2, TV Digi Sport 2, Look Sport și liveTEXT pe GSP.ro.

Griji la Barcelona înaintea călătoriei spre Lyon. Jocul nu e șampanie, ca altădată, stă doar pe umerii lui Messi, iar defensiva e plină de fisuri. În plus, statistica ultimilor trei ani din Champions League nu le oferă catalanilor motive de optimism.

Din 23 februarie 2016, de la 2-0 cu Arsenal pe "Emirates" ("dublă" Leo Messi), Barça nu a mai reușit să învingă într-o deplasare din eliminatoriile Ligii. Mai mult, în cinci meciuri a pierdut de patru ori.

Ce înfrângeri! 0-2, 0-4, 0-3, 0-3, printre care s-a strecurat un 1-1 chinuit la Londra cu Chelsea. 13 goluri primite și unul singur marcat (tot Messi) în ultimele cinci partide jucate pe teren străin în Europa.

Suferința apărării blaugrana a fost principala explicație a înfrângerilor sale. Și, ca o consecință a acestor eșecuri, Barcelona nu a mai trecut de "sferturi" trei sezoane consecutive.