INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  MANCHESTER CITY - TOTTENHAM

MANCHESTER CITY - TOTTENHAM // Meci istoric pe Etihad! Sterling și Son au bătut toate recordurile

Articol de GSP - Publicat miercuri, 17 aprilie 2019 22:40

Manchester City și Tottenham au oferit un start de meci incendiar, unul ce a intrat direct în istorie. S-a marcat de 4 ori în primele 11 minute și de 5 ori în 21 de minute, statistică ce transformă acest duel într-unul demn de cartea recordurilor.

Așadar, Manchester City - Tottenham e primul meci din istoria Champions League în care se marchează de 4 ori în 11 minute sau de 5 ori în 21 de minute. A depășit câteva partide istorice în topul meciurile în care s-au înscris cel mai rapid 5 goluri:

• 2019 City - Spurs 3-2 (21 minute)
  • 2016 Dortmund - Legia 3-2 (24 minute)
  • 2000 Monaco - Galatasaray 4-1 (25 minute)

Alte statistici interesante:

Totodată este pentru prima dată în istoria Champions League când doi jucători reușesc „dubla” în primele 21 de minute ale unui meci.

City - Tottenham este primul meci din 2005, jucat pe teritoriul Angliei, în care se marchează 5 goluri în prima repriză a unui meci de Champions League. Precedentul a fost Chelsea - Barcelona, când a fost 3-2 la pauză.

Acesta e primul meci din martie 2015 când Spurs primește 3 goluri într-o singură repriză. Atunci se întâmpla într-un meci cu United.

Recordman Sterling

Cele două reușite ale lui Raheem Sterling îl aduc și pe internaționalul englez în prim plan.

• a devenit primul jucător englez ce reușește o dublă într-un meci din sferturile Champions League după Frank Lampard, în 2009, care marca de două ori împotriva lui Liverpool;
  • 23 de goluri are Sterling la City în acest sezon din 98 de șuturi;
  • a contribuit la 43 de goluri (29 de reușite și 14 pase decisive) în 50 de meciuri în toate competițiile (club + echipă națională), peste oricare fotbalist englez ce joacă în primele 5 ligi.

12goluri are Son în Champions League, peste oricare alt jucător asiatic

VEZI ȘI:

Toate detaliile de la Manchester City - Tottenham AICI!

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!