INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PSG - BRUGGE

Seară istorică pentru Mbappe și Messi » Recordurile stabilite cu golurile marcate în PSG - Club Brugge

Articol de GSP - Publicat marti, 07 decembrie 2021 20:30 / Actualizat marti, 07 decembrie 2021 21:14

Kylian Mbappe (22 de ani) a înscris o „dublă” în prima repriză din PSG - Club Brugge, meci din ultima rundă a grupei A de Liga Campionilor. Francezul are 31 de reușite în cea mai galonată competiție din Europa. Leo Messi a bifat și el un record cu golul său.

Liga Campionilor, runda #6 » Calificare pentru Real Madrid și Atletico. Dortmund a bătut la scor, dar prinde doar Europa League, iar AC Milan e OUT! Toate rezultatele de marți
ETAPA #6

Kylian Mbappe continuă să bată recorduri. Campionul mondial a devenit astăzi cel mai tânăr fotbalist care atinge borna celor 30 de goluri în Liga Campionilor, la doar 22 de ani și 352 de zile.

Mbappe, 5 minute de grație în PSG - Club Brugge

Kylian a deschis scorul în minutul 2, când a profitat de o respingere greșită, în față, a portarului Mignolet. Reușita secundă, venită în minutul 7, a fost mult mai spectaculoasă. Mbappe a scăpat inteligent din marcajul apărătorilor și a reluat din voleu o centrare venită de la Di Maria.

Record și pentru Messi

PSG a mai înscris o dată înaintea pauzei. Leo Messi a reluat imparabil, din afara careului. Pasa de gol i-a aparținut aceluiași Mbappe.

Cu această reușită, Leo Messi a bifat și el un record în Liga Campionilor. Brugge este a 38-a echipă căruia argentinianul îi înscrie în cea mai importantă competiție intercluburi.

VIDEO Cum a marcat Mbappe primul gol din cariera de profesionist

Radu Petrescu și Marian Barbu au făcut praf meciurile din Liga 1, dar sunt delegați la partide importante din cupele europene

VIDEO Cristi Chivu ratează calificarea directă în „optimile” UEFA Youth League, din cauza unui gol senzațional marcat de noul „bombardier” al Realului