INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  INTER

Mircea Lucescu a urmărit Union SG - Inter și are un mesaj pentru Cristi Chivu: „Să știți asta!”

Mircea Lucescu, selecționerul României, i-a cerut scuze lui Florin Tănase pentru că nu s-a ținut de promisiune/ foto Ionuț Iordache (GSP)
Mircea Lucescu, selecționerul României, i-a cerut scuze lui Florin Tănase pentru că nu s-a ținut de promisiune/ foto Ionuț Iordache (GSP)

Articol de - Publicat miercuri, 22 octombrie 2025 11:02 / Actualizat miercuri, 22 octombrie 2025 11:17

Mircea Lucescu, selecționerul echipei naționale a României, a reacționat după startul bun de sezon al Interului lui Cristi Chivu în Liga Campionilor. Milanezii au obținut o nouă victorie în cea mai importantă competiție intercluburi, scor 4-0 în fața celor de la Royale Union SG.

Mircea Lucescu, care la rândul său a fost antrenor la echipa din Milano, l-a lăudat pe Cristi Chivu pentru prestația din acest start de sezon. Inter are 3 victorii din 3 în Champions League și este pe locul 2 în Serie A după 7 etape. În Liga Campionilor Inter are o defensivă perfectă: zero goluri încasate și 9 marcate!

Mircea Lucescu, laude pentru Cristi Chivu: „Mă bucur foarte mult pentru el, face o treabă excelentă acolo”

„Mă bucur foarte mult pentru el, face o treabă excelentă acolo. Reușește să țină jucătorii în priză, chiar în condițiile în care joacă din 3 în 3 zile. Face o treabă foarte bună, să știți. La fiecare dintre meciuri a făcut schimbări importante și a ținut toți jucătorii în priză. Bravo lui, face o treabă bună acolo!

La cum au început sezonul cei de la Inter au șanse să ajungă din nou în finala Champions League. Sunt însă o mulțime de echipe bune, ați văzut ce rezultate sunt. E important că are un ritm al rezultatelor excelente, iar toată echipa este motivată. Vine meciul cu Napoli și înseamnă foarte mult.

Două echipe de Champions League, cu un nivel ridicat. Am mare încredere în Chivu, a început foarte bine totul. Are rezultate și reușește să nu fie discutat, criticat. Rezultatele sunt cele care contează enorm de mult”, a transmis Mircea Lucescu, conform digisport.ro.

  • Mircea Lucescu a antrenat echipa din Milano în 1999. Din 17 meciuri în care a stat pe bancă, Lucescu a obținut 4 victorii, 4 remize și 9 eșecuri în toate competițiile.

  • Cristi Chivu a fost numit la Inter în această vară și a fost pe bancă la 14 meciuri. Bilanțul este unul pozitiv: 10 victorii, un egal și 3 înfrângeri în toate competițiile.

Echipa asta avea nevoie să fie înțeleasă și apărată, nu putem uita parcursul de anul trecut. Nu putem uita că până în aprilie a fost o echipă stratosferică, judecată doar pentru că nu a atins anumite obiective.

Aveau nevoie doar să fie înțeleși și apărați, antrenați și, uneori, trebuie să fii și dur, să le spui lucrurile în față. Trebuie să accepți adevărul, să lași în urmă anumite dezamăgiri și să mergi mai departe cu convingere, dorință și pasiune. Nu am făcut mare lucru: am fost acolo să ascult, să dau câteva sfaturi și câteva îmbrățișări.

-Cristi Chivu, după victoria cu 4-0 în fața celor de la Royale Union SG

Clasamentul la zi în Liga Campionilor

Citește și:
Florin Prunea, despre fotbalistul lui Dinamo: „E o fiară, trebuie făcut ceva”
Superliga
Florin Prunea, despre fotbalistul lui Dinamo: „E o fiară, trebuie făcut ceva”
Inter - Torino, pentru un loc în semifinalele Cupei Italiei
Campionate
Inter - Torino, pentru un loc în semifinalele Cupei Italiei
Ce-a fost și ce-a ajuns » Trist ce a pățit Ciprian Deac în UTA - CFR Cluj, după ce Pancu l-a rechemat în lot
Superliga
Ce-a fost și ce-a ajuns » Trist ce a pățit Ciprian Deac în UTA - CFR Cluj, după ce Pancu l-a rechemat în lot
Juri Cisotti își asigură viitorul » A semnat la o cafea: „El și soția au ales”
Superliga
Juri Cisotti își asigură viitorul » A semnat la o cafea: „El și soția au ales”
ULTIMA ORĂ Concedieri la Dacia: până la 50.000 de euro pentru cei care pleacă
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Concedieri la Dacia: până la 50.000 de euro pentru cei care pleacă
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează