Articol de Tudor Belivacă - Publicat miercuri, 01 octombrie 2025 19:49 / Actualizat miercuri, 01 octombrie 2025 19:49
Orașul Napoli este scena unei adevărate bătălii de stradă între suporterii italieni și cei ai lui Sporting, în orele premergătoare meciului din Liga Campionilor, de pe Stadionul Diego Armando Maradona.
Duelul Napoli - Sporting din etapa #2 de Liga Campionilor a fost programat pe 1 octombrie de la ora 22:00. Meciul va fi transmis în format liveTEXT pe GSP.ro și nu va fi transmis la TV.
Fanii portughezi veniți în Italia și suporterii lui Napoli s-au încăierat toată ziua pe străzile orașului, iar un suporter a fost surprins cu o armă în mână în fața hotelului unde este cazată delegația celor de la Sporting, conform abola.pt.
Scandal pe străzile din Napoli: fanii lui Sporting s-au încăierat cu italienii, un suporter a fost surprins cu un pistol
Printre numeroasele videoclipuri care circulă pe rețelele sociale și care arată violența confruntărilor a ieșit în evidență faptul că un suporter a fost surprins, în plină zi, cu o armă în mâna dreaptă. Toate acestea s-au întâmplat la câțiva metri de ușa unde este cazată delegația „leilor”, conform sursei citate. Suporterul nu a fost încă identificat și nu se știe dacă este fan Napoli sau Sporting, dar a fost arestat.
Pe parcursul zilei au existat mai multe conflicte între cele două grupuri de suporteri. Portughezii, veniți în număr destul de mare în orașul italian, au cauzat haos în oraș și au căutat conflicte cu localnicii, rezultând în mai multe bătăi în Napoli. Scaune, bâte și curele au folosit cele două grupuri de ultrași în conflictele de pe străzile orașului italian.
Cele două formații nu s-au mai întâlnit din 1989 atunci când Napoli a trecut de portughezi după loviturile de departajare. Italienii sunt favoriții în duelul din această seară, chiar dacă în weeekend AC Milan le-a oprit invincibilitatea în Serie A.
Napoli a pierdut în prima etapă în Liga Campionilor în fața celor de la Manchester City, scor 2-0, în timp ce Sporting a avut un meci facil și s-a impus cu 4-1 în fața celor de la Kairat Almaty.