INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BARCELONA - PSG 6-1

NeyMarte » Neymar, eroul unui final colosal: "Am făcut meciul vieții mele"

Ney, în genunchi pe Camp Nou. Divinitatea îl protejează

Articol de - Publicat vineri, 10 martie 2017 00:00

Brazilianul, torța care a luminat Barça într-un final colosal. Două goluri și un assist în ultimele 7 minute. "Meciul vieții mele", afirmă Neymar. "E din altă lume", crede Michael Owen.

Sergi Roberto este eroul, cel care a schimbat acrobatic traiectoria mingii și a Barcelonei la 94'40" fix. Dar fără Neymar, elita blaugrana nu ar fi atins niciodată acest 6-1 istoric. Prima remontada, după 0-4 în tur, în cei 61 de ani ai Cupei și Ligii Campionilor.

"Fotbalul e un sport al nebunilor". Al lui Neymar

În minutul 87, la 3-1, cota calificării catalane era 1.000-1. În acel moment, numai Neymar mai credea cu adevărat. Paradoxal, tocmai el, de-abia atunci trezit într-un meci și un sezon atât de fade.

"Fotbalul e un sport nebun jucat de nebuni", spune Luis Enrique. Iar cel mai mare nebun a fost Neymar. O lovitură liberă în vinclu, "pe care n-ar fi oprit-o nici doi portari" ( Rio Ferdinand), un penalty cu fentă și bolta-assist, inspirația din ultimele secunde, pentru Sergi Roberto.

"Moștenitorul tronului"

"A fost meciul vieții mele", afirmă artistul paulista, văzut de Rio Ferdinand drept "moștenitorul tronului lui Messi". Pentru Michael Owen, "brazilianul e din altă lume". NeyMarte.

"Neymar a avut repriză secundă nemaipomenită! O atitudine fenomenală"