INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ATMOSFERĂ

VIDEO Ovidiu Ioanițoaia a numit stadionul cu cea mai frumoasă atmosferă din lume: „Am fost peste tot, ca aici nu există! Ai impresia că vin ienicerii și spahiii”

Imagini de la Galatasaray - Liverpool +9   FOTO
Imagini de la Galatasaray - Liverpool

Articol de - Publicat luni, 06 octombrie 2025 11:28 / Actualizat luni, 06 octombrie 2025 12:21

Ovidiu Ioanițoaia a avut o intervenție în cadrul emisiunii GSP Live și a dezvăluit că a văzut din tribune victoria obținută de Galatasaray în etapa a doua a grupei Ligii Campionilor, 1-0 cu Liverpool, menționând că o atmosferă mai intensă nu există pe niciun alt stadion.

Directorul Gazetei Sporturilor l-a criticat pe antrenorul „cormoranilor”, Arne Slot, pentru formula de start folosită la meciul din Istanbul, susținând că ar fi trebuit să îi trimită titulari pe Mohamed Salah, Alexander Isak și Alexis Mac Allister.

Ovidiu Ioanițoaia a lăudat atmosfera de la meciurile lui Galatasaray: „Nu există în altă parte!”

+4 FOTO

„Am urmărit din tribună un meci deosebit, victoria lui Galatasaray în fața campioanei Angliei, Liverpool. Un meci care chiar a meritat văzut, cu 55.000 de suporteri. O atmosferă absolut extraordinară.

De-a lungul vieții am ajuns pe toate marile stadioane ale lumii, de la Maracana, la Wembley, Allianz Arena, San Siro sau Stade de France. Dar atmosferă ca la Istanbul, și mai ales ca la meciurile Galatei, nu există. Ai impresia că vin ienicerii și spahiii dintr-o clipă în alta.

Când mingea era la Liverpool, 55.000 de oameni fluierau atât de tare încât ți se făcea pur și simplu frică. Prima reacție era să fugi și să te ascunzi. Așa ceva nu există! Pentru echipele adverse, cred că este un adevărat infern să joace acolo. Se creează o presiune incredibilă.

A fost 1-0 pentru Galata, gol marcat din penalty de Osimhen, jucător adus de campioana Turciei de la Napoli pentru 75 de milioane de euro. Gândiți-vă ce înseamnă suma asta și raportați-o la capacitatea financiară a cluburilor noastre.

În rest, Galata a făcut ce trebuia: a ținut-o în șah pe Liverpool. Și oricum, Liverpool trece printr-o perioadă mai puțin fericită, sâmbătă a pierdut și cu Chelsea, 1-2.

Cred că și antrenorii noștri au învățat de la un tehnician ca Arne Slot. Cu Galatasaray a jucat fără Salah, fără Mac Allister, fără Isak. I-a introdus pe parcurs, în jurul minutului 70, sperând să întoarcă rezultatul.

Eu tot timpul spun: de ce nu începi cu vedetele, preiei conducerea, iar apoi le protejezi? A făcut și Arne Slot ce fac ai noștri, sau, mai bine zis, cred că ai noștri se iau după Arne Slot, care a băgat vedetele pe teren când prea târziu”, a declarat Ovidiu Ioanițoaia la emisiunea GSP Live.

VIDEO. Atmosfera creată de fanii lui Galatasaray la meciul cu Liverpool

Citește și:
Stupoare în Arhivele Securității: marele Ștefan Kovacs a fost agentul secret „Vasile Munteanu” + „Este un tovarăș atașat colaborării”
Special
Stupoare în Arhivele Securității: marele Ștefan Kovacs a fost agentul secret „Vasile Munteanu” + „Este un tovarăș atașat colaborării”
Prima măsură anunțată „la cald” de Gigi Becali, după rușinea cu CFR Cluj: „La revedere!”
Superliga
Prima măsură anunțată „la cald” de Gigi Becali, după rușinea cu CFR Cluj: „La revedere!”
Masacru în Mexic, cu cinci luni înainte de Campionatul Mondial » Au fost împușcați pe terenul de fotbal: sunt cel puțin 11 morți!
Campionate
Masacru în Mexic, cu cinci luni înainte de Campionatul Mondial » Au fost împușcați pe terenul de fotbal: sunt cel puțin 11 morți!
Nelu Varga, prima reacție, după lecția de fotbal predată de CFR lui FCSB: „Nu sunt răutăcios”
Superliga
Nelu Varga, prima reacție, după lecția de fotbal predată de CFR lui FCSB: „Nu sunt răutăcios”
Lanț gigant de magazine deschide în România prima unitate FOTO
Profit.ro
Lanț gigant de magazine deschide în România prima unitate FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”


Comentarii (9)
___Van__Basten___
___Van__Basten___  •  07 Octombrie 2025, 12:22
Postat de 1973 pe 06 Octombrie 2025, 19:15

Mergi pe stadioanele echipelor Borusia Dortmund sau Benfica Lisabona să vezi atmosferă cu adevărat frumoasă.

Lui nea Ovi ii plac si articolele Andrei Mocanu deci nu putem pune prea mult pret pe gustul omului.

1973
1973  •  06 Octombrie 2025, 19:15

Mergi pe stadioanele echipelor Borusia Dortmund sau Benfica Lisabona să vezi atmosferă cu adevărat frumoasă.

Tibisor
Tibisor  •  06 Octombrie 2025, 17:34

Aiurea ... faptul ca cca. 50000 de oameni fluiera adverasarul se numeste atmosfera ?? ... sa fim seriosi ! Du-te nea Ovi pe Anfield sa vezi ca se poate crea atmosfera mult mai placuta si fara fluieraturi '' balcanice '' ! Acolo cu adevarat simti ca esti pe un stadion de fotbal , nu ca si la *** !

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (9)
Comentează